Na konci šestinedělí se u nekojících a někdy i kojících žen objeví krvácení, připomínající menstruaci. Pochva se vrací do původního stavu za 3 týdny, zůstává však méně pružná a má vyhlazené slizniční řasy, mizí prokrvení. Vaječníky se zmenšují a spolu s vejcovody jsou uloženy v malé pánvi. U nekojících žen se objeví první ovulace mezi 70. a 75. dnem po porodu. U kojících žen dojde k první ovulaci v průměru v šestém měsíci po porodu. U nekojících žen dojde k první menstruaci asi ve 12. poporodním týdnu.
Srdeční výdej poklesne o 28 % v prvních 14 dnech po porodu, plíce se rozepínají, poklesne bránice, nedělka má hlubší dýchání, klesá počet dechů i tepů. Celkový objem krve klesá z 5 až 6 litrů před porodem na 4 litry ve třetím týdnu šestinedělí. Klesá průtok krve ledvinami, zvětšené ledviny se postupně zmenšují, ustupuje rozšíření močovodů a močového měchýře.
Mě první den po porodu zaskočil tlak v podbříšku, vlastně to byly takové slabé bolesti, skoro jsem se bála pohnout. Myslela jsem, že se mi zavinuje děloha. Pak jsem přece jen vstala a odšourala se na záchod. Páni, co ze mě všechno vyteklo!!! Byla jsem zvykla odcvrknout vždycky pár kapiček a teď to byl najednou celý močák!! A bolesti byly pryč!
Kůže se také vrací do původního stavu. Strie mění barvu od červené po bílou. Velmi často dochází k vypadávání vlasů po porodu. Děje se tak vlivem hormonů. Někdy se vypadávání vlasů ustálí až půl roku po porodu. Tento proces můžete podpořit vyváženou stravou bohatou na zinek a vitamin B.
Klouby a svaly se zpevňují a vazy kolem pánve a páteře se vrací do normálu. Opět lze podpořit speciálními cviky. (úměrné k období šestinedělí). Páteř je však stále velmi citlivá - pomáhá dodržovat správnou polohu při kojení.
Vyprazdňování střev je po porodu zpomalené. 2-3 dny po porodu nemusí být stolice vůbec, obzvláště pokud jste měla klystýr. Vliv na vyprazdňování má i přísun tekutin (minimálně 2-3 litry za den) a dostatečný příjem potravy s vysokým obsahem vlákniny. Někdy maminky oddalují vyprázdnění střev ze strachu, že popraskají stehy na hrázi. K tomu většinou nedochází, ale pro uklidnění si můžete při tlačení přidržet hráz vložkou nebo toaletním papírem.
Já jsem si asi po tři dny vždycky skočila k sestřičce pro glycerínový čípek, pak už to šlo samo.
Jak dlouho šestinedělí trvá? Podle názvu by mělo trvat šest neděl, ale i délka tohoto období je individuální Může trvat až 12. týdnů. Konec šestinedělí nastává, když se tělo ženy vrací do normálu.
Životospráva V období šestinedělí, ale i po něm byste se měly zaměřit na lehkou a vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů, vyvarujte se příliš kořeněných a nadýmavých jídel. Kojící žena nesmí hladovět. Potřebuje přibližně 2800 kalorií denně. Zdravá výživa s dostatečným množstvím vlákniny, zeleniny a ovoce (pokud možno ne kyselým) a dostatkem tekutin k podpoření tvorby mléka (2 – 3 litry denně) přispívá výraznou měrou k tomu, že se žena brzy začne cítit tělesně fit.
Milování v šestinedělí Ukončení šestinedělí už není hranice možného pohlavního styku. Ten je možný po zhojení porodních poranění a po ústupu krvácení. Podstatné je, aby žena měla k milování chuť, nemá cenu do něčeho se nutit. Začátek pohlavního života je zcela individuální stejně tak jako provozované sexuální aktivity. Asi polovina žen má nepříjemné pocity po styku a relativně velkého počet žen tyto pocity přetrvávají i rok po porodu. Tyto změny nejsou vázány pouze na vaginální porod (i když zde jsou častější) ale mohou se vyskytnout i u žen po císařském řezu.
Čaje v šestinedělí V šestinedělí můžete použít směs meduňky, řebříčku, majoránky a kontryhele, případně i malinové listí. Toto je směs na podporu normálního průběhu šestinedělí.
MALINÍK OBECNÝ – Rubus idaeus · mírní krvácení při porodu · tlumí křeče · mírně adstringentní účinek · při slabosti močového měchýře · pomáhá uvolnit svalstvo malé pánve a stimuluje střevní vylučování
KONTRYHEL ŽLUTOZELENÝ – Alchemilla xanthochlora · účinně tlumí gynekologické krvácení a současně bolesti spojené s menstruací · upravuje hladinu hormonů · příznivě ovlivňuje psychiku · vhodný při klimakterických potížích · působí močopudně · prohlubuje spánek · uklidňuje křečovité bolesti v trávicím ústrojí · zpevňuje podbřišek – příznivé při náchylnosti k potratům a výhřezům dělohy
MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ – Melissa officinalis · působí sedativně na nervovou soustavu i na vegetativní systém · výborné gastrosedativum a kardiosedativum – při žaludeční a střevní neuróze · při nervové vyčerpanosti, nespavosti, mírné úzkosti a mírných depresivních náladách · na dyspeptické poruchy doprovázené nadýmáním a křečovitými bolestmi · vhodná v době těhotenství a kojení
ŘEBŘÍČEK OBECNÝ– Achillea Millefolium · je vynikající při všech ženských „záležitostech“ · tlumí gynekologická i jiná krvácení · potlačuje křeče při menstruaci · vhodný při bolestech v trávicím traktu a podporuje trávení · močopudné a desinfekční účinky · mírně snižuje krevní tlak http://www.zrozeni.cz/
Odkazy: http://www.osobnilekar.cz/sestinedeli.html http://www.9mesicu.cz/?ins=ta&katlist=16 http://www.zrozeni.cz/sestinedeli.php http://www.levret.cz/asistentky/mb/files/2004_3/2004_3_roztocil.php http://ewww.lekarna.cz/detail.php?id=7868&rubrika=v_25 http://ewww.lekarna.cz/detail.php?id=7881&rubrika=v_25
Cvičení v šestinedělí http://www.stripky.cz/cviky/sestinedeli/sestinedeli.html
Pokud vám bude nějaký údaj chybět, zapátrejte v odkazech!
|