|
|
Můj porodní plán (Kamyš) |
Pro inspiraci |
|
Autor: správce prosinčátek , 1.12.2004 | |
| Na úvod bych ráda poznamenala, že se jedná o můj druhý porod. Poprvé jsem rodila v září 2002. První porod byl zcela přirozený a bezproblémový, v duchu tohoto porodního plánu (který jsem ale tehdy připravený neměla). Porodila jsem bez urychlování porodu léky, bez tlumení bolesti, bez nástřihu hráze (i bez natržení, možná proto, že jsem rodila do vody). Moje minulé i současné těhotenství probíhalo bez problémů.
Následující porodní plán se týká situace, ve které nejsou komplikace ani ze strany rodičky, ani ze strany miminka. Jsem si plně vědoma toho, že tato ideální situace nemusí nastat a komplikace se mohou objevit.
V případě komplikací
Chápu, že nastanou-li komplikace, je třeba porodní plán upravit. Byla bych ráda, kdyby v takovém případě mě (případně mého manžela) porodní asistentka nebo lékař o vzniklé situaci co nejlépe (úměrně časové tísni) informovali a seznámili mě (mého manžela) s možnostmi řešení situace a možnými dopady těchto řešení na rodičku i novorozence. Zároveň si přeji, aby mi byl ponechán čas na rozmyšlenou.
V PRŮBĚHU CELÉHO PORODU
- přeji si co možná nejpřirozenější průběh bez lékařských zásahů - přeji si přítomnost duly i partnera po celou dobu porodu i po porodu - ráda bych byla informovaná o osobách přítomných u porodu - jméno, pozice - přeji si otevřenou komunikaci s personálem - vysvětlení alternativ, postupů, jejich výhod / nevýhod, možnost volby, ponechání času na rozmyšlenou
Příchod do porodnice - přeji si možnost volby polohy při monitorování miminka - nepřeji si klystýr, holení
1. DOBA PORODNÍ - volnost pohybu, možnost změny polohy - využití míče, masáží, sprchy / vany, aromaterapie - chci mít možnost pít, případně i jíst - přeji si minimální počet vnitřních vyšetření - preferuji sledování ozev miminka stetoskopem, ne na monitoru - nepřeji si urychlování porodu, nebude-li to nutné (ani léky, ani např. protržením vaku blan) - nepřeji si léky proti bolesti
2. A 3. DOBA PORODNÍ - možnost výběru a změny polohy - tlačení podle vlastního pocitu (ne podle instrukcí) - dávám přednost natržení hráze před nástřihem (v době před porodem jsem prováděla masáž hráze) - v porodní místnosti bych si přála tlumené osvětlení, případně tichou příjemnou hudbu - po narození miminka si přeji nechat dotepat pupečník, tento bod je pro mě velmi důležitý, - tatínek nechce pupečník přestřihovat - miminko si přeji hned po porodu položit na moje břicho, přeji si pokusit se o přiložení k prsu - porod placenty si nepřeji urychlovat oxytocinem (nebude-li to nutné)
OŠETŘENÍ MIMINKA BEZPROSTŘEDNĚ PO PORODU - po celou dobu ošetřování miminka si přeji přítomnost tatínka a fyzický kontakt tatínka s miminkem, případně ošetřování miminka v dohledu maminky - miminko si přeji neumývat, pouze otřít - zejména si přeji, aby miminku nebyly umyty ručičky, aby nedostalo rukavičky na ruce - přeji si neodsávat miminko rutinně - pouze bude-li to třeba - vitamín K podat v kapičkách, ne injekčně - neměřit délku miminka hned po narození, ale až před odchodem z porodnice - celkově uvítám snahu o minimalizaci stresu miminka (žádné prudké světlo, hluk, nepříjemná ošetření, která nejsou nezbytně nutná)
POBYT V NEMOCNICI - nepřeji si oddělování miminka od maminky - přeji si, aby všechna vyšetření byla prováděna v přítomnosti jednoho z rodičů - nepřeji si, aby miminko bylo bez vědomí rodičů přikrmováno nebo aby dostalo dudlík - nepřeji si odstranění pahýlu pupečníku (počkáme, až sám odpadne) - miminko si přeji výlučně kojit - z porodnice plánuji odejít tehdy, když miminko začne přibírat na váze, případně dle pokynů lékařů |
|
Zobrazeno doposud 339 x.
|
|