Deníky Fotoalba Recepty Vzkazy
   Hlavní stránka deníků 

Deník *** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka
ztaženo pro Dubnatka2005 se svolením Cervnovek2004 (ztaženo z jejich stránek)


[<<Předchozích 30] Články 3140 z 40 
 Cvičení po porodu*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

Cvičení po porodu Info
 

Cvičení po porodu
Po porodu zeštíhlí postava hned v prvním týdnu, ale stará moudrost porodních bab říká, že břicho roste devět měsíců a devět měsíců zase potřebuje k tomu, aby se ztratilo. Při cvičení se ale nepřepínejte! Svalstvo břicha a pánevního dna nesmí být hned zas přetíženo, tím byste nadělala víc škody než užitku. Trénujte pomalu a uvědoměle, abyste mohla lépe myslet i na dýchání. Jestliže Vám nějaký cvik působí bolest, pak je pro Vás ještě příliš těžký. K tomu, abyste úspěšně napravila svou postavu, nestačí jen procvičovat svaly. Právě tak je důležité i správné držení těla při sezení, ve stoje i při chůzi. Kdo drží horní polovinu těla pokud možno vzpřímeně, může také volněji dýchat. Toto prodýchávání až do oblasti pánve je navíc jemným procvičováním svalstva břicha a dna pánevního. Rovněž delší procházka s Vaším miminkem na čerstvém vzduchu prospěje nejen miminku, ale i Vám a Vaší postavě. Dokud kojíte bude lepší, když na dietu ke snížení váhy rychle zapomenete. Aby se roztažená pokožka na břiše opět zpevnila a byla hladká, můžete podpořit její prokrvování jemnými masážemi kartáčkem. Nakonec ji namasírujte tělovým olejem.
Od prvního dne po porodu - Posilování pánevního dnaMůžete procvičovat vpodstatě kdykoliv a v jakékoliv pozici. Prostě jenom stáhněte svaly tak, jako když chcete ovládnout nutkání jít na velkou, nezatajujte dech, chvíli tak vydržte (zkuste třeba napočítat pomalu do deseti) a pak se zase uvolněte. "Šlapání pedálů" - Ohýbejte chodidla od kotníků nahoru a dolů; je to prevence otoků nohou, zlepšuje krevní oběh. (Cvičte každou hodinu.)
Posilování břišního svalstva - Při výdechu zatáhněte břišní svaly na několik vteřin a povolte (cvičte co nejčastěji).
Od pátého dne po porodu - Posilování břišního svalstva - Lehněte si na záda, pod hlavu a ramena podložte dva polštáře, nohy pokrčte a nechte mírně roznožené. Zkřižte paže nad břichem. Zvedejte hlavu a ramena přitom vydechněte a z obou stran tiskněte jemně dlaně na břicho, jako byste chtěla obě strany stlačit dohromady. Chvíli vydržte v této poloze, pak vdechněte a povolte. Opakujte třikrát.
Druhý týden po porodu - "Klubíčko" dolů - Seďte zpříma, nohy pokrčené, trochu od sebe, paže založené před sebou. Vydechněte a přitom jemně vychylte pánev dopředu a postupně se zaklánějte, až pocítíte, že se Vám břišní svaly napínají. Vydržte, pokud Vám to nedělá obtíže, a přitom dýchejte normálně. Poté vdechněte a posaďte se rovně.
Úklony vleže - Lehněte si na záda s rukama podél boků, dlaně spočívají na vnější straně stehen. Zvedněte mírně hlavu, naklánějte se doleva a přitom suňte levou ruku podél nohy dolů. Lehněte si opět na záda, chvíli si odpočiňte a cvičení opakujte vpravo. Až tento cvik budete provádět snadno, můžete si jej ztížit tak, že se nakloníte 2x až 3x na každou stranu a pak se teprve položíte do výchozí polohy a odpočinete si.
"Klubíčko nahoru" - Položte se rovně na záda na podlaze, kolena pokrčená, nohy mírně od sebe. ruce opřete napnuté o stehna.
Vydechněte a zvedejte hlavu a ramena. Přitom se natahujte dopředu a dotkněte se rukama kolen. Vdechněte a povolte.
 

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 25.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Příprava na porod I.*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

Něco o porodu z emimina 1.část - příprava na porod Info
 
Termín porodu

Každá z nám má v těhotenské průkazce dvě data – jedno datum podle posledních měsíčků a druhé podle ultrazvuku ve 12. týdnu. Někdo ještě připisuje datum podle prvních pohybů, ale jako směrodatné se bere datum podle utz. Ale možný termín porodu je od 38. – 42. týdne!! Za nedonošené je považováno dítě narozené před 37. týdnem s menší hmotností než je 2,5 kg!! Pokud jste dosáhly 37. týdne, jste schopné porodit zdravé dítě s normální porodní hmotností! Proto se rozhodně vyplatí mít nejpozději od 37. týdne sbalenou tašku do porodnice a nachystané věci na miminko!

V „termínu“ rodí jen malé procento žen. Asi 46% žen přenáší (hlavně prvorodičky). Pokud je ve vaší rodině běžné přenášení, měly byste upozornit svého porodníka. Už je možná pozdě na radu, ale lepší je neříkat příbuzným a známým datum předpokládaného porodu. Může se stát, že budete přenášet a brát denně telefony začínající:“ Tak co? Už máte miminko?“ když už po něm sami toužíte a jste netrpělivý, kdy to vypukne…. To vám na psychice nepřidá! Jako je těžké čekat na potvrzení těhotenství, tak je těžké čekat na porod, protože skutečně neznáme dne ani hodiny… Berte to s humorem a nadsázkou – miminko prostě ven půjde, jen zrovna nevíte, kdy to bude….

Bílkoviny a uhlovodany

Od 38. týdne má těhotná ženy snížit obsah bílkovin v potravě a zvýšit příjem uhlovodanů. Stačí vynechat jednu porci masa, sklenici mléka nebo jeden jogurt.
Komplexní uhlovodany (polysacharidy, složené cukry) jsou potraviny s vysokým obsahem kyslíku. Patří sem zelenina, celozrnné výrobky, semínka a ořechy. Ovoce splňuje klasickou definici komplexních uhlovodanů, ale obsah jednoduchých cukrů v ovoci je vysoký - velmi vysoký. Ovoce nemá stejnou hodnotu jako zelenina a celozrnné výrobky, které obsahují energii.
Hlenová zátka

Hlenová zátka bránila celou dobu těhotenství přístupu infekce k plodovým obalům do dělohy. Může odejít i deset dní před porodem, ale může odejít až na porodním sále! Každopádně je dobré si poznamenat, kdy odešla.

Poslíčci

Jako poslové dobrých zpráv nás upozorňují, že se porod blíží, ale co si budeme namlouvat – jsou to mršky nepříjemné!! Podobají se menstruačním bolestem, v závěru těhotenství se mohou nepravidelně objevovat.

Hygiena

V závěru těhotenství i v šestinedělí můžete pozorovat větší pocení. Je důležité používat neparfémovaná mýdla i své oblíbené vonidla nechte raději stranou! Miminku mohou vadit! Je lepší, když voníte mateřským mlékem a třeba i vlastním potem, než nějakou cizí vůní. Rozhodně nepoužívejte Anti- Prespiranty! Ucpávají póry a škodliviny nemohou spolu s potem odcházet z těla. Mohou se dostat do mléka a usazovat v prsních uzlinách. Vlastně by je ženy neměly používat vůbec (nebezpečí rakoviny prsu), ale při kojení to platí dvojnásob. Mnohem lepší je se několikrát denně umýt nebo osprchovat.

Kdy začíná porod?

Porod může začít z několika důvodů:
1. Odtok plodové vody Protržením plodových obalů - blan dojde k odtoku plodové vody. Většinou jí bývá takové množství, že budoucí maminka nepochybuje, že je to plodová voda. Někdy může voda jen prosakovat, takže si ji mohou maminy zaměnit s močí. Vždy je však třeba přijet do porodnice, aby se zjistilo, zda se jedná o plodovou vodu. Protržením vaku blan a odtokem plod. vody dochází k otevření porodních cest a možnému nebezpečí vstupu infekce k děťátku, a proto není vhodné vyčkávat příliš dlouho doma.
2. Pravidelné děložní stahy (kontrakce) - bolesti Nejdříve může maminka vnímat bolesti jako pobolívání v podbříšku ( asi jako při bolestivých měsíčkách) nebo bolest v zádech v oblasti kříže. Bolest je doprovázena ztuhnutím dělohy - bříško je na pohmat tvrdé. Stahy jsou z počátku nepravidelné - interval se počítá od začátku jednoho stahu do začátku dalšího stahu. Takže mohou být stahy po 10 minutách, potom např. po 20 min atd. - interval není pravidelný. Většinou při těchto stazích maminka sice pociťuje již mírnou bolest, ale nijak ji neomezuje v normální činnosti. Stahy začnou zesilovat, interval mezi jednotlivými stahy se začne zkracovat. Jakmile jsou už stahy nějakou dobu pravidelné a stále zesilují, přijede maminka do porodnice.
3. Do porodnice je vhodné přijet i tehdy, když se nebudete cítit dobře a nebudete moct identifikovat svůj nepříjemný pocit, ale budete cítit, že něco s vámi není v pořádku. Vždycky se řiďte heslem: "je lépe přijet 3 x zbytečně, než jednou pozdě".
4. Důvodem k příjezdu do porodnice je také krvácení (červené - asi jako při měsíčkách). Znamenalo by to pravděpodobně předčasné odlučování placenty.
5. Odeslat do porodnice vás může váš lékař, pokud přenášíte nebo se vyskytnou nějaké anomálie.


 

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 25.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 První a druha doba porodní*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

Něco o porodu z emimina - I.aII.doba porodní Info

PRVNÍ DOBA PORODNÍ

· Počáteční fáze první doby porodní

Jste doma, poslíčci se objevují stále častěji, dochází k tvrdnutí bříška. Zatím je zbytečné panikařit nebo volat sanitku. Zaznamenejte si hodinu, kdy bolesti přicházejí pravidelně. Máte ještě dost času, můžete si dát sprchu, překontrolovat tašku do porodnice, něčím se posilnit, zavolat manželovi. Dejte si dvě deci červeného vína! Můžete si zajít na krátkou procházku (pokud možno s mobilem v ruce a v dosahu domu) Pokud byste dorazily do porodnice v této fázi, pošlou vás pravděpodobně domů! Otvírání porodní branku musí postoupit, měla by být otevřená asi na 2 cm!

· Aktivní fáze první doby porodní

Kontrakce zesílily, jsou po pěti minutách a trvají skoro minutu – je na čase vypravit se do porodnice. U příjmu řekněte, jak dlouho kontrakce trvají, v jakých intervalech a v jaké intenzitě. Dostáváte se na porodní sál. První doby porodní trvá u prvorodiček kolem 6-8 hodin, nejdéle však 16 hodin. Pak se porod ukončí jako nepostupující. Při delší době by se maminka příliš vysílila a neměla sílu tlačit.
Druhorodičky odjíždí do porodnice, když jsou stahy po 10-15 minutách.

První doba porodní je otevírací a může být hodně dlouhá. Z 90% záleží na psychice rodičky!! Měly byste dbát na pitný režim – nezapomínejte pít a také chodit se pravidelně vyprázdnit! Aspoň 1x za hodinu by se měla rodící žena vymočit. Zní to jako samozřejmost, ale při dlouhých bolestech člověk na řadu samozřejmostí nemyslí….

Jak tlumit bolest?

Pohyb – pomáháte miminku dostat se dolů! Kdo navštěvoval těhotenské cvičení, má napůl vyhráno!! Může hopsat na balónu, uvolňovat pánev a pánevní dno.

Nejvhodnější úlevová poloha – zatím nehledáme vhodnou porodní polohu, ale hledáme, jak je nám nejlépe. Můžete se opřít o partnera, kleknout si na zem, obejmout balón nebo si zajít do sprchy.

Vhodné polohy:

Stojíte před partnerem, ruce mu položíte kolem krku, podsadíte pánev, hlava je v prodloužení páteře. Při bolestech společně prodýcháváte, když odezní, odpočíváte opřeni o partnera.

Sedíte do široka rozkročeni na balonu, partner nám ze zadu masíruje krční páteř. Při bolestech prodýcháváte, když odezní, odpočíváte opřeni o partnera.

Klečíte před balónem, který objímáte rukama, záda jsou rovná, hlava směřuje dopředu, očima se díváte pod sebe.

Klek na podložce, nohy trochu od sebe, lokty se opíráte o zem, hlava je položená na rukách, dýcháte do bříška.

Komu se podaří udělat dřep s nohama co nejvíce od sebe, významně si ulehčí a zkrátí otvírání. Bohužel je tato poloha dost náročná a nepříjemná, většinou se v ní nedá dlouho vydržet, ale za zkoušku to stojí.

Partner si sedne na židli, nohy má mírně roztažené, rodička si sedne na jeho stehna a přidržuje se kolem krku. Tato poloha je vhodná k samotnému porodu.

Pokud si chcete odpočinout v leže, lehněte si na bok, spodní nohu nechte pokrčenou a druhou položte na balón. Když dáte nohy k sobě, utěsňujete v sobě miminko a zabraňujete mu, aby postupovalo ven.


Voda – vana nebo sprcha, cokoliv, co vám pomůže. Voda by neměla být teplejší než 37°C. Můžete si vzít do sprchy balón a pustit proud vody kam právě potřebujete.

Prodýchávání . dodáváte sobě i miminku potřebný kyslík., Každou kontrakci prodýchávejte hlubokým břišním dýcháním. Pomůže vám to odpoutat se od bolesti.

Relaxace mezi jednotlivými stahy – když bolest pomine, snažte se co nejvíce uvolnit – zavřete oči, opřete se o partnera, poslouchejte hudbu, usmívejte se!! Když se usmíváte, automaticky uvolníte obličej a s ním celé tělo! Můžete si lehce promasírovat tvář!

Masáž – masíruje partner, vy sedíte na balónu nebo na vaku či porodní stoličce. Začíná se krouživými pohyby od hýždí a postupuje až ke krční páteři. Neváhejte použít třeba tenisový míček nebo plastovou láhev naplněnou teplou vodou!!

Hudba – vyberte si příjemnou hudbu, kterou máte rádi. Pro miminko bude rozhodně příjemnější spíš uklidňující relaxační hudba nebo nějaké techno… :o)

Aromaterapie – kdo máte a používáte vonné olejíčky, nezapomeňte s sebou přibalit!! K porodu je vhodná levadnule, grep, mandarinka nebo pomeranč!

Myslete na děťátko!! Zkuste si představit kde má hlavičku, zádíčka, ručičky, nožky… hlaďte si bříško a mluvte na něj!

DRUHÁ DOBA PORODNÍ

Sláva, už je to tady, porodní asistentka vás vyzve, že můžete tlačit!! Když nenastaly žádné komplikace, vede i druhou dobu porodní asistentka. Pokud jste si zatím nevybraly porodní polohu, měla by vám asistentka poradit. Asi nevhodnější a nejoblíbenější je poloha v sedě – ať už na vaku, na porodní stoličce nebo na porodním lůžku.
Při kontrakci vás porodní asistentka vyzve, abyste zatlačily. Po hlubokém nádechu zavřete oči i pusu, zadržte dech a vší silou zatlačte na konečník. Druhá doba porodní trvá asi půl hodiny, tj asi 20 kontrakcí.


Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 25.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Třetí doba porodní*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

Něco o porodu z emimina - 3.doba porodní a další info Info
 

TŘETÍ DOBA PORODNÍ

Na třetí dobu porodní by měl přijít lékař. Po aplikaci oxytocinu Chvíli po narození miminka odchází placenta. Kontrakce už nejsou tak silné, placenta vyjde většinou na první zatlačení. Můžete si jí na pořádání prohlédnout. Placentu by měl zkontrolovat jak lékař, tak i porodní asistentka. V případě, že by kus placenty zůstal v děloze, znamenalo by to další bolestivé stahy a další zákrok! Tato část porodu je nejkrvavější, ale tatínkové většinou sledují ošetření miminka, takže jsou pohledu na krev ušetřeni. Placentu si můžete odnést domů (někdo prahne po tom zakopat si jí na zahradě a vysadit na ní strom…) V tom případě musíte mít s sebou nádobu s uzavíratelným víkem. Jinak dáváte písemný souhlas se zpopelněním.

Pupečníková krev

Co je u nás několik let nové – každá maminka může darovat pupečníkovou krev!! Ta bude zakonzervována a použita pro její dítě (a děti) k případné léčbě různých onemocnění. Odběr a konzervaci provádí firma Eurocord-Slovakia. Za odběr, zpracování a konzervaci se platí částka 21 000,- a to buď jednorázově nebo ve třech měsíčních splátkách po 7 000,- Odebírá se 40 – 120ml pupečníkové krve. Z odebraného vzorku je možné vypěstovat větší množství kmenových buněk, které umožní léčení závažných onemocnění. Počet úspěšně léčených nemocí se pohybuje kolem 90, ovšem do budoucna to může být podstatně více. Odběr se neprovádí v případě pozitivního nálezu HIV a žloutenky. Více informací získáte na telefonním čísle a dole uvedeném odkazu:

Bezplatná info linka: 800 900 138

http://www.cordbloodcenter.com/cz/default.htm

Táta u porodu

Stále se ještě najdou tatínci, co považují svou přítomnost u porodu za zbytečnou. Co vlastně takový táta u porodu dělá?

Komunikace s personálem – Tatínek je pro maminku i porodní personál kontaktní osobou číslo jedna. Maminka má většinu bolesti a už není tak schopná komunikace. Navíc parter je pro rodičku tím nejbližším, který zná její zvyky, reakce, potřeby a může tak zprostředkovat rychlou pomoc. CO si budeme namlouvat – koho se rodící žena v bolestech rychle dovolá? I když fungují zvonky, porodní asistentka může být u jiného porodu a jediný, kdo zůstává po celou dobu s rodičkou je právě táta.

Podpora manželky – Už jsme si řekly, že při překonávání bolesti může tatínek výrazně pomoci. Kromě úlevy při masáži může být doslova oporou při různých polohách, které by rodící žena sama nemohla zaujmout. I podání osušky nebo výměna mokrého ručníku či podání tekutiny je v této chvíli neocenitelná pomoc. Je zapotřebí vyměnit kazetu, pomoct ženě do sprchy nebo zavolat uklízečku, aby utřela mokré ťápoty….Uvědomte si, milí tatínci, že první doba porodní může trvat řadu hodin! Stupňující se bolest zbavuje rodičku síly a kdo jiný by jí měla povzbudit, než ten nejbližší? V závěru první doby porodní můžete prodýchávat spolu s partnerkou. Dávejte pozor, jestli partnerka dostatečně pije! Zvýšené bolesti může způsobit plný močový měchýř, připomeňte to své ženě! Možná vás bude odhánět, nenechá na sebe sáhnout, ale věřte, ví o vás a počítá s vámi!

První kontkat s dítětem - Budete to vy, kdo uvidí jako první narozené miminko, vy můžete přestřihnout pupeční šňůru, být u prvního ošetření miminka, zatímco maminka bude rodit placentu! Vy můžete napsat dítěti na nožičku jeho jméno a můžete se ho dotknout dřív než vaše žena! Pravděpodobně to budete vy, kdo dostane miminko jako první do rukou! První doteky jsou velice důležité! Dotýkejte se miminka a mluvte na něj!!

První přiložení

Někde se dostane miminko k matčinu prsu ještě spojené pupeční šňůrou, jinde až po ošetření. Jedno je ale jisté – k prvnímu přiložení by mělo dojít už na porodním sále. Nedivte se, že miminko pije málo nebo se brzo pustí. Je unavené, Muselo se samo otočit a prodrat ven a dalo mu to pořádnou fušku! Navíc musí samo dýchat, chybí mu plodová voda, na kterou bylo zvyklé, všude je najednou spoustu světla a neznámých věcí… Jediné, co důvěrně zná je tlukot srdce maminky a její hlas. Brzy se stane důvěrnou i vůně mateřského mléka.

 

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 25.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Masáž hráze*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

Masáž hráze Info
 

PERINEÁLNÍ MASÁŽ

Masáž perinea(hráze,oblasti mezi řití a vchodem poševním) se prováděla v různých kulturách po celou historii lidstva.Před porodem v posledním týdnu jí provádí sama rodička nebo její partner,aby perigeum bylo pružnější a připravilo se tak na rozšíření při porodu.Jeho snadnější průběh umožňuje vyhnout se nutnosti episiotomie.K relaxaci svalů před masáží přispěje teplá aromatická lázeň,která změkčí tkáň a zrychlí oběh.Do koupele se přidává olej z gerania a levandule(po 4 kapkách).Před lázní si vyprázdněte moč.měchýř a dbejte na to,abyste se cítila dobře a bezpečně.Vyrobte si směs 2kapek levandule k 1kapce gerania v 2.5% roztoku mandlového olejePotřete si jí oba ukazováčky nebo palce a masírujte perinealní oblast.

Zasuňte prsty 3-4 cm do vagíny a tiskněte perinealní dno k rektu a ke stranám(ve tvaru jakéhosi U).Pokud bychom si představili,že klitoris představuje 12 hod.,pohybujete prsty na tomto pomyslném ciferníku mezi 4 a 8 hod. a zvláštní pozornost věnujte jakékoliv zjizvené tkáni způsobené předchozí episiotomií.Ta se tak snadno neroztáhne.Udržujte mírný tlak asi tak 1 min.,dokud nepocítíte lehké pálení či šimrání a celá oblast začne být poněkud necitlivá.Po několika týdnech začne být celé perineum výrazně pružnější a pocity s průchodem dětské hlavičky pochvou vám bude známější.Tato oblast je zvlášť intimní a citlivá,ale zvykne-li si matka na pocit natahování,nebude zřejmě reagovat napětím,až touto částí bude dětská hlavička procházet.V tomto stadiu porodu je nutné být co nejuvolněnější,aby se nepoškodilo perineum.

Markéta P: s dovolením přidávám ještě jeden odkaz, masáž podle Penny Simkinové z knihy Partner u porodu: http://www.pronatal.sk/masaz.htm
 

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 25.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Pupečníková krev - pokrač.*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

Pupečníková krev - INFOII Info
 

Odběr není za žádných okolností nebezpečný, ani pro Vaše dítě, ani pro Vás.
Placentární krev odebírá po narození dítěte vyškolený pracovník (porodní asistentka) až po přetnutí pupečníkové šňůry a odnesení dítěte v době, kdy je placenta ještě v děloze.


Pro dárcovství jsou nezbytné čtyři podmínky:
Řádná lékařská péče po dobu těhotenství a poslední měsíc sledování v těhotenských poradnách na jedné z uvedených klinik (odkaz na seznam pracovišť)
Porod na jedné z níže uvedených klinik, a to po bezproblémovým těhotenství.

Klinické vyšetření pediatrem pří narození a v šesti měsících, během povinných prohlídek.

Rozbor Vaší krve, a to především:
test na hepatitidu B a C test na přítomnost viru HIV (AIDS) test na syfilis
Tyto rozbory se provádějí ještě dvakrát: ihned po porodu a při postnatální prohlídce po šesti měsících.

Většina těchto podmínek může být splněna během pobytu v nemocnici. Přesto dva body vyžadují Vaši pozdější spolupráci a souhlas:

Odběr Vaší krve při postnatální prohlídce (po šesti měsících), kdy budou opakována předchozí vyšetření.

Informování BPK dětským lékařem v případě, že Vaše dítě vážně onemocní.
Placentární krev nebude odebrána:
Pokud se vyskytnou závažné okolnosti bránící budoucímu použití darované placentární krve.

Pokud, i když jste dala své písemné svolení předem, ústně odmítnete dárcovství porodní asistence nebo lékaři.

Pokud z technických, časových, organizačních nebo jiných příčin nebude možné pupečníkovou krev odebrat a komplexně vyšetřit a zpracovat.
Dárcovství je ANONYMNÍ BEZPLATNÉ a ALTRUISTICKÉ.
Anonymita: Informace o darované placentární krvi bude zanesena do Českého registru dárců kostní dřeně. Informace z tohoto registru budou vyměňovány s odpovídajícími registry v jiných zemích při hledání vhodného dárce. Všechny informace obsažené v tomto registru jsou anonymní, darovaná placentární krev je označena pouze číslem a darování je nevratné. Anonymita znamená také to, že se nedozvíte, kdy bude vámi darovaná placentární krev použita, pro jakého pacienta a s jakým výsledkem.

Bezplatnost: Žádná odměna není možná

Altruismus: pupečníková krev zařazená do BPK je připravena pro jakéhokoliv pacienta, kdekoliv na světě. Jediným kritériem pro výběr je shoda v tkáňových znacích mezi dárcem a příjemcem.
 

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 25.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Co do porodnice ... maminka*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

Co do porodnice - maminka:o) Info

2x noční košile ne rozepínání (až pro dobu po porodu, po dobu porodu je k dispozici tzv. andílek /myslím/ v porodnici a je to i praktické kvůli ušpinění - dají vám novou a vaše košile zůstanou čisté)
župan
pantofle
pantofle do sprchy
2x teplé ponožky
2x podprsenka na kojení
vložky do podprsenky
legíny+mikina nebo pyžamo (pro případ poporodní zimnice na zahřátí, nesmí se prochladnout)
2x ručníky
1x ručník malý
žínka
krémy, kartáček, pasta, hřeben, mýdlo, šampon, kosmetika atp.
fén na vlasy (je dobrý na sušení v případě nástřihu hráze)
gumička do vlasů
bonbóny s hroznovým cukrem na povzbuzení
foťák případně videokamera
telefon + nabíječka + všechny čísla
termoska s čajem z maliníku (podporuje stahy)
svačina pro tatínka u porodu
bezbublinková voda případně iontový nápoj
oddací list, rodný list, průkaz pojištěnce, těhotenská průkazka, dotazník o jménu dítěte
8x větší kalhotky (bavlněné – já si půjčím větší od mamky a možná pořídím i pár jednorázových)
vložky (ve většině porodnicích jsou k dispozici)
oblečení na cestu domů (pravděpodobně raději ještě těhotenské)
plovací kruh (jak už zmínila Jáně líp se na tom po porodu sedí:)
toaletní papír, papírové kapesníky
Bepanthen na popraskané bradavky
Dubová kúra v gelu (na poraněná rodidla)
Rybilka (na zadečky:)
Olej na masáž hráze
Mořská sůl + levandulový olej nebo senné květy (dobré přidat do vany v 1. době porodní)
Růže ve spreji (dodává sílu při porodu)
Vodu ve spreji na osvěžení
Čaj/olej/vitamíny na podporu kojení

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 25.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 zkratky v těhu průkazce*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

Co najdete v těhotenské průkazce RUZNE TIPY
 
aneb, vyzrajeme nad doktory :o)

BPD = FOCD – biparietalni diametr, vzdalenost temennich kosti

HC – head circumference, obvod hlavičky

AC – abdominalni circumference –objem, obvod briska plodu

FL – femur length – delka stehenni kosti

TAD = APD – rozmer telicka

TTD – pricny prumer trupu

CRL – temeno-kostrcni delka plodu

KP – koncem panevnim (zadeckem dolu)

ZS – ulozesni placenty na zadni stene (PS, predni stene)

PV – plodova voda – mnozstvi

AS+ - pritomnost akce srdicka … AS4+ (ma jiz 4 dutiny -2komory a 2 predsine)

NT – nuchalni tranlucence – vyska sije, urcuje pravdepodobnost vyskytu vyvojove vady, cislo

0-3 je v norme

orofacialni oblast – oblicejova část hlavicky

 

Končetinové kosti z latiny:

Humerus - kost pažní

Radius - kost vřetenní

Femur - kost stehenní

Tibia - kost holenní

 

Jinak rozměry všeho možného lze najít na stránkách: http://www.centrus.com.br/DiplomaFMF/SeriesFMF/18-23-weeks/appendix-03/normal_fetal_biometry/appendix-03.htm
 

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 25.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Kam v Praze s dětma ...*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

Praha a okolí 2 Kam s dětmi v Praze a okolí Hostinec u Císaře v Mirošovicích u Prahy http://www.u-cisare.cz pestrá kuchyně za příznivé ceny v pěkném prostředí, vybavena dětskými židličkami a samozřejmostí je i dětské menu Hrusická pizzerie a Fotbal restaurant Hrusice u Prahy http://hrusice.pragmatic.cz italská kuchyně za příznivé ceny, vybavena dětskými židličkami a dětským koutkem PLAVÁNÍ PRO DĚTIČKY http://www.studio-motylek.cz/ http://www.volny.cz/dkvodnicek/ http://www.juklik.cz/juklik/asp/ http://www.infodomecek.cz/ http://st.vse.cz/~XKODA02/ http://www.bazen-sauna.cz/adresy.htm http://web.quick.cz/graviditas/zajimave_odkazy.htm PRO VOLNÝ ČAS Studio MAMI http://sweb.cz/studio.mami/ Kulturně vzdělávací programy pro děti i rodiče. Pražská informační služba www.pis.cz JUNGLELAND http://www.fitness-station.cz/ dětská herna na Radlické,kde se dá posedět u kávy,i si jít zaplavat. Teta Tramtárie www.tetatramtarie.cz v prostorách bývalého Domu sportu. Dětské knihkupectví, divadélko, kino, dětský koutek pro různé věkové kategorie dětí, polyfunkční multimediální centrum, prodejna hraček, her a zboží pro děti různého druhu, gastronomické zařízení pro cca 150 lidí - velký mléčný bar, kavárna, pizzerie. Jungmannova 28, Praha 1, 110 00 Fitness FactoryPro www.factorypro.cz na Černém mostě má dětský koutek i s hlídáním, berou i nejmenší Xměsíční mimča, stačí odložit v autosedačce (jsou i na Smíchově, ale tam jsem nebyla, takže nevím...)Jo a pokud jdete cvičit máte hlídání zdarma! YMCA Na Poříčí http://praha.ymca.cz/ posilovna a bazén s hlídáním dětí. V mateřském centru je možno za symbolickou částku pronajmout místnosti na dětskou oslavu. Kuchyňka, hrací místnost se skluzavkou do balónků… Čítárna u čerta http://sweb.cz/citarnaucerta/index.htm v Linhartské ulici, Praha Na houpacím koni http://www.nahoupacimkoni.cz Na houpacím koni najdete kroužky pro děti, pro maminky a i nejen pro ně, kavárnu s dětským koutkem, pískoviště, divadla, bazary... Najdete nás v Praze 5, u Anděla, Na bělidle 27 Muzeum dětské kresby U žáby www.muzeumuzaby.cz (kousek od Staroměstského nám) - výstavy dětských věcí, možnost malovat, tvořit apod.Děkuji všem za rady - kam? A po určité sondě, kterou jsem si udělala Vám nabízím můj osobní seznam

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 25.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Kojici jidelnicek - info*** Ztaženo pro vás ... zkratky, rodička, šestinedělí, miminka

"Kojící" jídelníček Info
 
Jídelníček pro ženy, které kojí

Pokud je výživa kojící ženy zdravá, nevyžaduje žádné úpravy, žena může jíst, co jedla před otěhotněním a v době těhotenství. Má jíst, co má ráda a nemusí zařazovat jídla, která jí nechutnají, má jíst a pít kolik chce a kdy chce, nemusí jíst za dva.

V jídelníčku se doporučuje zvýšit podíl ovoce, zeleniny, luštěnin, mléka a mléčných výrobků, výrobků s nízkým obsahem tuku, ryb (zvláště mořských), dávat přednost bílému masu, výrobkům z tmavé a celozrnné mouky.
Snížit by se měl naopak podíl uzenin, tučných mas, majonéz, cukru, soli, slazených nápojů, smetanových krémů a ostré koření.

Strava má být pestrá, zastoupeny by měly být rostlinné i živočišné tuky, bílkoviny, ovoce a zelenina. Doporučuje se zařadit 2-3x týdně ryby, zejména mořské (kojící žena potřebuje denně 200 mg jódu), nebo alespoň užívat jodidové tablety.

Důležité je doplňovat vápník, nejméně 1200 mg denně (odpovídá 1 litru mléka denně), není však nutné zvyšovat příjem mléka, na který je žena zvyklá, vápník může doplňovat i jiných výrobků – sýry, jogurty, masové vývary, mák, sója, ořechy, mandle, sezamové semeno apod.

Naše stravovací zvyklosti s sebou přinášejí nízkou hladinu železa v krvi. Proto kojící žena, která trpí nedostatkem železa (projevuje se únavou, vypadáváním vlasů, lámavostí nehtů) by měla do jídelníčku zařadit potraviny s vysokým obsahem železa (červené maso, játra, vajíčkový žloutek).
Vstřebávání železa podporují bílkoviny masa, kyselina askorbová, citrónová, mléčná. Strava s vysokou využitelností železa je taková, která obsahuje maso, drůbež, ryby a potraviny s vysokým obsahem vitaminu C.

Z jídelníčku se doporučuje vyřadit, nebo alespoň omezit, nadýmavé potraviny – některé luštěniny, kapusta, cibule, česnek, nápoje s vysokým obsahem uhličitanů, kyselé šťávy, citrusové plody, ostré koření, dále pak kávu, černý čaj, colu, alkohol a cigarety (jinak kouřit jen po kojení a maximálně 5 cigaret za den).

Kojící žena nemusí pít více tekutin než žena nekojící, doporučováno je vypít 2-3 litry tekutin denně. Nadměrné pití tekutin může vést k potlačení vypuzovacího reflexu, který je důležitý pro uvolnění mateřského mléka z prsu.

Žena alergička by měla z jídelníčku vyřadit citrusové plody, kakao, čokoládu, kravské mléko, vaječný bílek, ořechy, sóju, ryby. Kojit by měla co nejdéle.

Žena vegetariánka poskytuje dostatek potřebných látek dítěti, pokud přijímá rostlinné i živočišné tuky. Žena veganka je ohrožena nedostatkem vitaminu B12 a železa.

Více ...
Vložil: Gabcik+Žofka/02+Amálka/05 dne 25.1.2005| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
[<<Předchozích 30] Články 3140 z 40 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.