Vaše batole 18. měsíc


Protože se vaše dítě zcela spřátelilo se slovem "ne", budete se asi pídit po způsobech, jak ho začít usměrňovat a vychovávat. Stanovte jasné hranice tím, že mu řeknete co je a co není přijatelné chování. Určitě si napoprvé vše nezapamatuje, ale když to budete neustále opakovat, začne si vytvářet povědomí o tom, co se smí a co ne. Snažte se mu být sama pozitivním příkladem. Ukažte mu názorně, jak vypadá laskavost, respekt a dobré způsoby tak, aby to mohlo po vás opakovat.

Co umí a dokáže?
  • V tomto měsíci si můžete všimnout výrazného skoku ve fyzickém vývoji. Váš miláček je již mnohem jistější na vlastních nohách a miluje, když může lézt po nábytku. Dokonce, ve chvíli, kdy se opravdu soustředí, dokáže kopnout do míče.
  • Dítě si také umí udržet v paměti určitý objekt dlouho poté, co mu ho odstraníte z dohledu. Využijte této dovednosti a hrajte si s ním na schovávanou s jeho oblíbenou hračkou.
  • Mohou však přijít dny, kdy se jeho nezkrotná fyzická aktivita stane pro vás nezvladatelnou. Lepší, než se svým stavem bojovat - protože svého drobečka stejně nezměníte - je zapnout nějakou hudbu, popadnout ho a vymýšlet spolu nějaké nové taneční variace.

    Preventivní prohlídky u pediatra
  • V tomto měsíci si většina dětských lékařů zve dítě na preventivní prohlídku. Zde se posoudí celkový zdravotní stav dítěte včetně zraku, sluchu, vývoje řeči a psychomotorických schopností a posoudí se celková nemocnost dítěte.

    Jak pomáhat ve vývoji a jak si hrát?
  • V tomto období je velmi vhodné s dítětem často zpívat a nechat ho, aby se samo snažilo hrát do rytmu nějakou hračkou - hudebním nástrojem.
  • Velmi dítě potěšíte hračkami na kolečkách, pro formování jemné práce rukou se zase ideálně hodí modelína, různé hračky, které se dají třídit a navlékat.
  • V tomto období již dítěti udělá radost i panenka nebo hračky, které vydávají zvuky zvířat.

    Očkování
  • Mezi osmnáctým a dvacátým měsícem probíhá přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli

    Tip pro vás
  • Dítko ve věku osmnácti měsíců již dokáže vytvářet lecjaká umělecká díla. Dokonce i jednoduché koláže. S takovým výtvorem však můžete dítěti pomoci i vy. Vystřihněte mu z dětského časopisu obrázky, které se mu líbí. Ono samo je zezadu potře lepidlem a nalepí na připravenou čtvrtku tak, jak chce. Malý umělec už má určitý smysl pro uspořádání věcí a obrázků, takže uvidíte, že výsledné dílo nebude pouze o bezcílném zmatku, ale budou to smysluplně umístěné obrázky.
    Vložte k tomuto období AKTUÁLNÍ FOTKU!
    Toto je pouze posledních 5 fotek. Všechny fotky k období najdete tady.

    Napište prosím příštím maminkám své zkušenosti s tímto obdobím ZDE!


    Všechny tyto informace jsou přibližné, to znamená, že vaše miminko některé dovednosti zvládne třeba dříve, nebo i později než je uvedeno. Všechny děti, stejně jako dospělí, jsou rozdílné, nelze se proto přesně řídit uvedenými dovednostmi.


    Změňte si nastavení:
    Nelíbí se vám formát v jakém vám tento mail chodí, chcete jej například bez diakritických znaků nebo v lepším grafickém provedení , nebo je vypočtený věk dítěte špatně?<%= myemail %>

    (C) 2001 - 2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
    Napište nám!

    Veškeré informace uvedené v tomto mailu jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
    Jakékoliv otázky vašeho zdraví nebo zdraví vašich dětí je nutné vždy řešit osobně s vaším lékařem.
    JAKÉ MÁTE ZKUŠENOSTI S TÍMTO OBDOBÍM? Napište je ZDE.
    gaborka: Šimon 18m
    Tak jsem si přečetla co by měl ten náš raubíř už umět a je to docela rozdíl... Ručičky má sice docela šikovné a sám pije z hrnečků či skleniček, občas se jen netrefí nebo ji oddálí dřív než je dopito, tak se trochu zleje... Malou vidličkou si napichuje jídlo a baští sám, ale se lžičkou mu to tolik nejde, strká si jí do pusinky na šířku... Nočník zvládá pouze u babičky,tam sedí dokud něco neudělá, ale doma, jakmile vyndám nočník, je zle a křičí a utíká... Chodí dobře, běhá, kope do balonu, ale motorce ještě nepřišel na chuť... Je moc rád venku - kaluže, písek, bahno to je jeho... Na zahradě mi pomáhá zalévat, vytrhává plevel - bohužel spíš ty kytičky, nosí věci, nejradši by sekal i trávu, u sekačky ví jak se startuje, s tatínkem ji opravuje, bere si různé nářadí a strká to do dírek kam mu to vyjde a točí ručkou jako když šroubuje... Je to malá opička, co dělají dospěláci, to dělá taky... děda mi stříhal stromek, tak si pak vzal nůžky do ruky a dělal, že taky stříhá... nebo mi děda ukazoval názorně rukama, jak budou dělat keře bochany a Šíma to dělal ručkama taky... Když vařím nebo peču, tak mi sedí na lince a všechno sleduje a ochutnává... Mluvit se mu nechce - umí máma, táta, bába i děda, ale to nepotřebuje, takže je to jen máma, papat, ham, ale hlavně auto... Ukazuje prstíkem na věci a strašně rád si čistí zoubky, jakmile je v koupelně, tak se sápe po kartáčku a když ho nedostane, tak se začíná vztekat, že protestně brečí, dřepne si a ručkou bouchne do země či do zdi, tak doufám, že tohle ho přejde... Jinak je to zlatíčko co váží 10kg, měří 80cm a jak se mu vyklubou každou chvilku trojky tak bude mít 16 zubů...~s~

    Ave.28: Kačenka sama
    Můžu říct,že si to s naší Kačenkou moc užíváme.Poslední měsíc se totiž hodně rozmluvila,takže cokoliv řeknu já,to zopakuje.Sama už také komentuje co vidí kolem sebe-paní,kolo,autí,blik,blik(závory)a to prakticky neustále,takže občas nestíhám její postřehy.Taky se jí moc líbí zpívání,teď je její nejoblíbenější Dáda Patrasová a písnička Halí,belí,kterou se snaží zpívat.Musí se účastnit všeho co děláme a protože jsme koupili domeček,který předěláváme,jejím oblíbeným nářadím je kladívko.Prostě všechno napodobuje a docela se jí to daří.Její nejoblíbenější slůvko je SAMA.Ale má i ukňourané nálady,prostě už se projevuje človíček a ví jak na nás.

    Mary, 1: Právě 18 měsíců
    Tak Tom je něčem docela pozadu - nočník ještě neviděl, oběd musím mixovat (chleba, rohlík, ovocnou tyčinku sní sám), o samostatné krmení nejeví zájem, nemluví ani jedno clovo, zato celý den žvatlá nesmyslné shluky písmen a slabiky. Na druhou stranu zvládá sám vkládat tvary, ukáže v knížce spousty obrázků všeho možného, zvířátky počínaje, komínem konče, rozumí věcem typu dones to a to, tak to donese, miluje posílání s něčím od jedné osoby k druhé ("dones tohle tatínkovi"), miluje hraní na schovku. Chodí pěkně, bravurně ovládá dětskou skluzavku, s lopatkou a kyblíčkem si ale moc neporadí. Je to montér, pořád zkoumá různé dírky, kličky, čudlíky, vytahuje, zastrkává, mačká, rozmontovává... Trochu mě mrzí to mixování oběda a že nemá zájem o lžičku ni vidličku, ale snad to do dvou let zvládnem...

    Milimikes: Emilka v 18-ti měsících
    Emilka nemluví, krom nějakých zuků zvířátek a mama, tata, bab, děd a haf a hop, a taky baf....ale všemu moc dobře rozumí. Všechno uklidí, odnese, přinese, pereme spolu prádlo, luxujeme, a i vytíráme...Horolezec je taky pěkný, z křesla leze do židličky a nazpátek, taky na stůl leze...jinak umí hezky papat - sama, na nočních taky chodíme, ale to bychom tam byli každých pět minut...každé dítě je jiné, takže se nedá srovnávat co umí a co ne....nebo co by mělo umět, v něčem jsme napřed a v něčem zase pozadu

    Jitule111: Ruční práce
    Tak jsem si přečetla co by mohlo dítě v 18ti měsících umět a myslím,že jsme na tom velmi dobře.Díky své starší sestřičce Vendulce (5 let) vyrábí své vlastní koláže bohužel ze všeho co jí příjde pod ruku a v chodbě na zdi máme úžasné,červené vlnobití.Vendulka nezůstala pozadu a hned se nad ten výtvor čitelně,deseticentimetrovými písmeny a modrou pastelkou podepsala.Takže po vánocích vyfasují obě váleček a pěkně tu zeď opraví.~t~ Vliv staršího dítěte je velmi znát a to nejen v obratnosti,mluvení a samostatnosti ale i v zlobení a občasném vztekání.Ale to už patří k vývoji a co se nezkusí jako by nebylo.Snažíme se s mužem k nim nacházet cesty bez zbytečného křiku a hádek a tak slůvko ne se nyní používá dost často.Nejlíp se ale osvědčila metoda - tohle nedělej,pojď,ukážu ti něco jiného.Takže házím na chvíli za hlavu práci co jsem zrovna dělala a jdu zabavit Peťulu něčím novým,zajímavým a méně škodlivým pro domácnost.Mezi nejoblíbenější u nás patří napodobování mé vlastní práce.Když vařím,jsou po zemi hrnce a v nich třeba kolínka,z pokliček se sice po chvilce stanou bicí ale pořád lepší než když se mi motá okolo sporáku.Při žehlení se hodila porouchaná malá cestovní žehlička a hromada utěrek je taky pořádný kus práce. Nejhorší je asi zaměstnat dítě v době nemoci,měli jsme zánět středního ucha a tak o vycházkách jsem si mohli pár dní nechat jen zdát.Tak jsem použila právě ty kolínka,obarvila jsem je a začala je s malou navlékat na vlasec.Nejen že ji to k mému překvapení šlo ale i střídání různých barev si volila sama a tato zábava ji vydržela celé dvě hodiny.Teď máme vánoční řetez,kterým by jsme omotali vánoční strom na náměstí. Nápadů je mnoho ale ne vždy na to máma má sílu nebo peníze,proto využití domácích zdrojů je jednoduché a hned po ruce.A čas se musí najít vždy,utíká tak rychle a než se nadějeme,nebudou nás tolik potřebovat.~6~ ~;)

    Janičkas: Mareček - 18M
    Jelikož mám i o 2 roky starší dceru (Nelu), tak se nevyhnu srovnávání. Musím říct, že ona byla v 18M šikovnější, než je Mareček. Jeho slovní zásoba je pouze: mama, tata, Ne (Nela), Bá (Bára) - pes, bába, ha (hají) nebo haló (telefon), ty (tyčinka). Jinak ukazuje na daný předmět či zvíře a říká "hrrch", tak nějak to vždy vyzní. Samozřejmě nám u některých zvířátek dokáže říct, jak dělají (bů, bé, mé, haf, mňau,...), ale zdá se mi to málo. Nela už spojovala do vět a dalo se s ní docela dobře dorozumět. I když se snažíme malému vše pojmenovávat, tak je to stále bez úspěchu. Prostě nemá potřebu mluvit. Na druhou stranu je z něj šikovný "horolezec" a já abych měla oči i na zádech, aby náhodou nespadl z opěrky křesla či stolu, na který vystoupal. ~:-D Taky hrozně rád vysává, i když se ještě nedávno vysavače bál. Stejně tak má strach z velkých zvířat, když se k němu přiblíží, z masek a oblečení, které u nás normálně nevidí (např. mě nepoznal v kabátu s kožíškem okolo kapuce a čepici) - plakal a plakal a nebyl k utišení. Prostě ze všeho nového, např. aktuálně i ze sněhu a ježdění na bobech či sáních. Jsem z toho trochu zklamaná. Jinak je taky moc šikovný. Dokáže do hrnce od Fischer Price dát bez pomoci všechny tvary (jen se srdíčkem má trošku problémy). Navíc docela obstojně stříhá nůžkami, když může používat obě ruce. ~g~

    keksik4: 18 měsíční batole
    Začíná si všímat zvířátek, zvládne jim dát už nějaké jídlo,např. utrhne travičku a dá ji králíkovi,z pytle nabere kelímkem psí granulky a dá vysype do misky. Také ráda pomáhá mamince s domácími pracemi, vyskládává nádobí z myčky, dává prádlo do pračky, zametá smetáčkem, dětskýma nůžkama jako stříhá kytičky.Její hry se stávají smysluplnějšíma, např z leporela postaví ohrádku, a do ní naskládá všechny plastové pipi, ostatní zvířátka nechá venku. Začíná mít skvělý smysl pro humor, až někdy žasneme. Neustále všechno komentuje a na mobilním telefonu zvládne zmáčknout tu správnou klávesu a zavolat babičce, a všechno prásknout. No, jednou se omylem dovolala na dispečink taxislužby, po asi pěti minutách hovoru mi přišla telefon odevzdat s tím, že pani píva tanyny /paní zpívá písničku :-)

    Almíra Pitronová, 1 batole: doplnění - mladší batolata
    Mladší batole začíná jezdit na tříkolce nebo odrážedle. Miluje hraní s vodou - zalévání, přelévání z jedné nádoby do druhé, vylévání z různých nádob. Soustředěně zkoumá i materiály: hlínu, písek, nitky, skořápky od vajíček, mouku, zeleninu, prostě do všeho vrtá prstíkem. Samo dokáže sníst jenoduché jídlo lžičkou (kaše) nebo vidličkou (nakrájené kousky). Opakuje téměř všechno, i když ne vždy se mu to podaří říct správně, ale snaží se. Složí už i věu: "máma papá", komentuje činnost, kterými se zabývá.

    miskaj: Naše 18měsíční holčička Eliška
    Kolem 18 měsíce se z našeho andílka vyklubal neustále se vztekající čertík, jak se jí na něco řekne ne, začne si dupat nebo už to vrcholí válením se po zemi. Když jsme doma, nejlépe zabírá si ji vůbec nevšímat, i když je to někdy dost náročné na nervy:) A když přijde vztekání třeba v krámě, tak to ho co nejrychleji opouštíme bez zbytečných scén:) Jinak je Eliška moc šikovná, chodit začala za ruce už na 9 měsících, sama na 11, docela dost toho napovídá, snaží se i ve větách až člověk žasne co vymyslí:) Ale zase na druhou stranu nočník je pro nás tabu, i když už na něm seděla na půlroce a docela se jí to líbilo, že do něj vždy něco udělala, momentálně z něj utíká a jen co jí zase oblíknu tak to pustí do plíny:( A kolikrát se kvůli něčemu rozbrečí a dá si ruce před oči a my vidíme jak skrz prsty kouká co my na to a to se smíchu neubráníme:)


    Napište své zkušenosti s tímto obdobím ZDE!