| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re: Práva nevlastního otce

4.9.2003 18:13:21   JUDr. Drahomíra Janebová Kubisová
Vážená paní,

k první části Vašeho dotazu týkající se práv Vašeho současného manžela k Vaší dceři: Váš manžel má dle zákona o rodině povinnost podílet se na výchově dítěte, pokud všichni žijete ve společné domácnosti. Jestliže v rámci této výchovy podepisuje přihlášky do kroužků, atd. (nadto spolu s Vámi), nevidím v tom problém. Upozorňuji však, že jeho podpis nemůže nahradit podpis osoby, která je zákonným zástupcem dítěte (obvykle
rodiče) při právních úkonech, ke kterým dítě není plně způsobilé (např. podpis smluv, atd.) - takový úkon by byl neplatný.

K druhé části ohledně současného (ne)zájmu biologického otce dítěte - jestliže otec neplatí řádně výživné, přichází v úvahu jeho trestní stíhání pro zanedbání povinné výživy (obvykle se tím Policie ČR začíná zabývat až v okamžiku, kdy otec dluží výživné za dobu delší než šest měsíců). Zároveň by možná stálo za úvahu osvojení dítěte Vaším manželem, pokud by o takový krok měl zájem (o podmínkách takového osvojení jsem již psala - vyhledejte si v archivu "Chci děti za svoje").

Všechny kroky však předem pečlivě zvažte a rozhodujte jen v zájmu dítěte. Přeji hodně rozvahy.


JUDr. Drahomíra Janebová Kubisová
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.