| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Společný nájem bytu

7.2.2004 14:24:55   JUDr. Drahomíra Janebová Kubisová
Vážená paní,

uzavřením manželství vzniká skutečně společný nájem bytu manželi, a to i u bytů družstevních. Běžné věci, které se týkají nájmu bytu, může vyřizovat každý z manželů, v ostatních věcech je třeba souhlasu všech nájemců - jinak je právní úkon neplatný. Druhý z manželů sice nenabývá členství v družstvu, ale jakékoli dispozice s tímto členstvím se dotýkají jeho práv jako nájemce bytu a je tedy zapotřebí jeho souhlasu.

V případě rozvodu manželství zaniká společný nájem družstevního bytu, k němuž nabyl právo nájmu jen jeden z manželů před sňatkem. Vy byste se tedy znovu stala výlučným nájemcem družstevního bytu (a manželovi by samozřejmě zůstal byt v jeho výlučném vlastnictví).

V eventuálním dědictví by se členský podíl v družstvu a s ním spojené právo nájmu zahrnul do pozůstalosti a připadl by příslušnému dědicovi dle výsledků dědického řízení (v první skupině připadají v úvahu děti zůstavitele a jeho manžel). Stejně by se postupovalo u bytu v osobním vlastnictví.

Vznik práva společného nájmu bytu předmanželskou smlouvou vyloučit nelze. Závěť samozřejmě sepsat můžete, musíte však respektovat všechny zákonné podmínky (neopominutelní dědicové, atd.).

S pozdravem.

JUDr. Drahomíra Janebová Kubisová
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.