| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Mateřský příspěvek

24.2.2004 8:03:30   Ludmila Řezníčková
Alžběto,
nechci vás k ničemu navádět, ale já na vašem místě bych s oznámením těhotenství zaměstnavateli trochu "posečkala" až po konci zkušební lhůty.
Samozřejmě neznám vašeho zaměstnavatel, ale spousta zaměstnavatelů by využila svého práva a propustila vás. Pokud by jste o zaměstnání přišla, musíte do půl roku nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství, aby jste na ni měla nárok (a nastupuje se 6 týdnů před termínem porodu, uvedeným v těhotenském průkazu). Z vaší otázky nemohu posoudit, zda by to vyšlo, ale myslím si, že při dvou dosti velkých dětech a třetím očekávaném pro vás bude lepší pracovat až do mateřské dovolené (samozřejmě máte právo v případě jakýchkoliv komplikací odejít na nemocenskou) a pak mít 28 týdnů peněžitou pomoc v mateřství vypočtenou z hrubého platu z období zaměstnání. Zcela určitě to bude více, než kolik by peněžitá pomoc v mateřství činila pro uchazečku o zaměstnání - ta by byla stejná jako rodičovský příspěvek, tedy pouze 2.552 Kč.
Co se týče držení místa, po skončení zkušební doby vás již zaměstnavatel nebude moci v průběhu těhotenství propustit (už se vás bude týkat zákaz výpovědi pro těhotné ženy stanovený v zákoníku práce). Vás pracovní poměr však skončí ke dni uvedenému v pracovní smlouvě a zaměstnavatel je povinen vám "držet místo" jen do tohoto dne. Takže počítejte s tím, že po mateřské dovolené si budete muset zřejmě hledat jiné zaměstnání.


Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.