| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re: Otužování

5.12.2001 18:33:23   MUDr. Tomáš Jirkovský
Domnívám se, že v případě vašeho syna postupujete správně.
Pro další text jsem využil informačního letáku o otužování dětí:
Zásadní význam pro otužování dětí má pobyt na čerstvém vzduchu kombinovaný s přiměřeným pohybem ve vhodném oblečení. Pobyt na horách, v lesích a u velkých vodních ploch ještě znásobuje tyto vlivy.
Je nutné dítě správně oblékat, např. předškolák má až třikrát větší spotřebu energie na kilogram váhy než dospělý. Proto je u něj také vyšší výdej tepla a podle toho je třeba jej i oblékat. Je-li venku alespoň 20 st.C, má být dítě co nejvíce venku, zdržuje-li se v místnosti, necháváme tam trvale otevřená okna.
Během topného období má být v místnosti, kde si dítě hraje také kolem 20 st.C. Pokud jde v zimě ven, přiměřeně je oblékneme. (Jak už jsem psal, pozor na šálky přes obličej, hrozí nebezpečí omrznutí). Pobyt venku není vhodný pouze při silném dešti, silném prašném větru a velkém mraze. (pro kojence a batolata pod -5 st.C, pro předškoláky pod -10 st.C) Drobný děšť, nebo sněžení nevadí.
Je-li to možné, necháváme venku dítě i spát. Při teplotách pod 8 st.C použijeme pytel pro spaní, (popisoval jsem jej v odpovědi 509) malému dítěti dáme čepičku. Má-li dítě studené nožičky, přidáme mu do pytle ponožky, punčocháčky, eventuelně je přikryjeme ještě i lehkou přikrývkou. U kojenců je vhodná pro pobyt venku zahrádka, nebo terasa.
V ložnicích větráme otevřenými okny, po dobu spánku netopíme. Dítě do nočního prádla oblékáme ve vedlejší vytápěné místnosti. Přikrýváme je prošívanopu přikrývkou. Pokud se v noci dítě odkopává nebo potí, je na vině většinou přílišné teplo.
Vhodným doplňkem k otužování pobytem na čerstvém vzduchu je i otužování vodou. Pro zahájení sprchování chladnou vodou je nejlepší léto. Večer, při každodenním koupání po dokonalém prohřátí tělíčka teplou vodou, (nejméně 3 minuty), začneme dítě otírat žínkou, nebo houbou namočenou ve studené vodě. Můžeme použít i umělohmotnou kropicí konévku s chladnou vodou. Dítě tak navykneme na sprchu a studenou vodu. Každé koupání pak zakončíme přestříknutím studenou vodou, eventuelně sprchou s rychlým střídáním teplé (pozor, ne horké) a studené vody. S vlastním sprchováním začínáme od nohou směrem vzhůru. Většinou se dětem zpočátku nelíbi sprchování hlavičky, ale po krátké době osmělování si zvyknou. Později tento návyk usnadňuje nácvik plavání.
Dalším způsobem otužování je návštěva sauny. Je vhodná až od 18 měsíců. Optimální je návštěva 1* týdně. Začínáme omytím tělíčka vlažnou vodou pod sprchou. V potírně, kde je teplota 90 - 110 st.C děti zůstávají 8-10 minut, pak vycházejí do bazénu se studenou vodou, kde se ochlazují. Snažíme se, aby ochlazení bylo rychlé a dítě se potopilo i s hlavičkou. Pocení a ochlazení opakujeme zpravidla 3*. Při prvních návštěvách sauny můžeme samozřejmě pobyt v ní přizpůsobit náladě dítěte. V žádném případě dítě do ničeho násilím nenutíme. Připravíme je na návštěvu sauny nejen tím, že si zvykne na sprchování studenou vodou, ale vyprávíme mu předem o celé procedůře, o horku v potírně, o studené vodě v bazénu. Děti mohou být po saunování unavenější. Je vhodné jim dávat pak jídla lehčí, taková, která mají rády.
Saunu mohou navštěvovat jen děti zcela zdravé. Proto je třeba, poradit se předem s vaším dětským lékařem.

Dr Jirkovský
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.