| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Dotepání pupečníku

9.1.2012 7:26:27   MUDr. Aleš Padrta
Krevní oběh plodu obsahuje průměrně 85 ml krve na 1 kg hmotnosti plodu uvnitř plodu. Toto množství tvoří 2/3 celkového objemu krve. Znamená to, že plod o hmotnosti 3000 g má v krevním oběhu v průměru 380 ml krve, z toho asi 125 ml cirkuluje pupečníkem a placentou, zbytek protéká krevním řečištěm plodu.
Po porodu, pokud je dítě uloženo níže než placenta, se část krve z placentárního oběhu přesune do plodu. Příčinou je gravitace - krev do plodu "nateče". Pokud je dítě uloženo výše než placenta, k tomuto jevu nedojde. Průtok krve pupečníkem se zastavuje spontánně asi po třech minutách po porodu i bez jeho přerušení (podvázání). Je tedy možné využitím tohoto mechanismu zvýšit množství krve v oběhu plodu. Pokud je ale množství "krve navíc" příliš velké, podle studií kolem 100 ml, dochází k nadměrnému zatížení krevního oběhu plodu. Novorozenec se s tím sice vyrovná, ale zhorší to jeho poporodní adaptaci. U nedonošených dětí pak tento větší objem krve může být nebezpečný.
Po přerušení průtoku krve pupečníkem dochází k tlakovým změnám v krevním řečišti novorozence, které vedou k uzavření dosavadních spojek (foramen ovale, ductus arteriosus) a k otevření plicního oběhu. Tyto změny nenastávají okamžitě. Je tedy možné, aby zhoršení krevního oběhu placentou po porodu následované snížením obsahu kyslíku v krvi vedlo k podráždění receptorů a nádechu dítěte. Novorozenec by tedy po dobu maximálně tří minut dostával kyslík jak prostřednictvím pupečníku, tak i
svých plic.

Dr.A.Padrta
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.