Bajzinko, v první řadě KLID! Ano, byla tady zmíněna rizika, která mohou doprovázet porod v porodnici. Ta rizika byla uvedena jako reakce na to, že se tu psalo o příšerných rizicích, která patří k porodu doma. Zdaleka ne každý zodpovědně plánovaný porod doma musí skončit tragicky, jak se tu někteří snaží prezentovat (objektivní zahraniční výzkumy říkají pravý opak). Stejně tak ne každý porod v porodnici musí být hnusný a zanechávat šrámy na duši a na těle.
Aby sis to ale co nejvíc pojistila, je bezpochyby třeba se i na ten nemocniční porod připravit. K přípravě patří i uvědomění si, že žádný porod není bez rizika a že i v porodnici to svá rizika má. K tomu jsi, zdá se, došla teď.
Následně je třeba zkusit udělat něco pro to, abys těm rizikům, která nejsou nezbytná, nějak předešla. Jako prvorodička samozřejmě moc nevíš, do čeho jdeš, a je pochopitelné, že proto vkládáš hodně důvěry v lékaře. Určitě je ale i tak dobré si něco přečíst (ne jen jednu knihu od lékaře, ale třeba i nějakou z jiného „nelékařského“ pohledu) a na základě toho si zkusit udělat aspoň přibližnou představu o tom, co bys ty sama chtěla a nechtěla.
Takových knih je spousta, docela slušný seznam najdeš na stránkách HAMU (http://iham.cz/old/literatura.php), já bych třeba pro začátek doporučila knihu Penny Simkin – Partner u porodu, která je plná velmi užitečných informací nejen pro toho partnera, ale určitě je velmi přínosné, aby i ten partner (pokud ho u porodu budeš mít) ty informace dostal taky.
Pak bych určitě doporučila tvé představy konzultovat s personálem vybrané porodnice ještě před porodem. Když nic jiného, získáš tam snad aspoň přibližnou představu o tom, co půjde, co nepůjde, a jak se ve tvé porodnici obecně k rodičkám staví. Při porodu samém je pak dobré dát hned na začátku najevo, že si při každém zákroku přeješ předem vědět, co se PA nebo doktor chystají dělat a proč to chtějí dělat.
Nikdo tady netvrdí, že jsou rutinní zákroky prováděny schválně, se zlým úmyslem. Jen je to prostě zavedená rutina, která se dost často dělá s ohledem na všechny možné okolnosti (nutnost urychlit porod, protože venku čekají další, zaneprázdněnost personálu atd.), ale ne s ohledem na rodičku a dítě, kterým ta rutina může (a nemusí) také uškodit.
A ještě k tvým otázkám:
- oddělení šestinedělí těžko může být izolované od infekcí, to by tam nesměly chodit návštěvy. Na rozdíl od domácího prostředí, kde můžeš snad aspoň ovlivnit, zda ty návštěvy k miminku budou chodit a které, v porodnici se budeš potkávat i s návštěvami ostatních rodiček, o kterých nevíš lautr nic. To je bohužel jedno z těch rizik, která moc ovlivnit nemůžeš.
- k tomu nástřih x natržení si určitě ještě něco přečti (třeba i v té Simkin se o tom píše). Nástřih samozřejmě v určitém procentu případů opodstatnění má, ale zdaleka ne tak často, jak se v našich nemocnicích provádí (u prvorodiček obzvlášť). Nejde tedy o to, odmítnout nástřih absolutně, ale pokusit se personál přesvědčit, aby k němu přistoupil jen v momentě, kdy bude opravdu namístě.
- co se týče nahřívacích podložek – tady určitě rizikům předejdeš nejlépe tím, že budeš dítě co nejvíc (pokud možno stále) mít u sebe. Zdravý novorozenec žádné vyhřívané podložky nepotřebuje, nejlépe ho zahřeje matka.
- rozdíl mezi spontánně „prasklou vodou“ a amniotomií. Pokud voda spontánně odteče ještě před „rozjetím“ samotného porodu, těžko s tím můžeš něco dělat. Pokud se ovšem porod rozjede bez prasknutí vody, je dobré amniotomii neprovádět. Ono je totiž sice pravda, že propíchnutí vaku blan (tedy to „píchnutí vody“) porod urychlí (proto se to taky obvykle dělá), ovšem zároveň to taky může porod zbytečně zkomplikovat – představ si, jak miminko prochází porodními cestami. Když je ještě v neporušeném vaku blan, obklopuje ho plodová voda a tím ho vlastně částečně chrání, dělá mu takový „polštář“, díky kterému je ta cesta pro něj méně nepříjemná a. Jakmile se „píchne voda“, tato ochrana zmizí, miminko se může zbytečně dostat do tísně. Nemluvě o dalších komplikacích které to může způsobit – např. vyhřeznutí pupečníku. O tom se ale taky mnohem víc dočteš např. u té Simkin.
Přeju ti, ať se porod vydaří podle tvých představ a dle hesla, které tady už tuším někdo psal – Štěstí přeje připraveným.