Asociace je dobrá myšlenka, ale těžko uskutečnitelná
Jsou náhradní rodiny velké, malé, někde mají puberťáky jinde malé děti, někde děti romské jinde postižené - nějak si nedovedu představit, že by se takto různorodý sbor lidí dal dohromady. Nejspíše vzniklo jen jedno další sdružení, které se bude snažit hovořit za všechny pěstouny a osvojitele, ačkoliv de facto zastupují jen mizivé % z celkového počtu náhradních rodičů v ČR.
Určitě je dobré, že se náhradní rodiny mohou v mateřských centrech a klubech scházet, že mají služby a sponzory. Na druhou stranu si nejsem jistá, zda slovenský model náhradní rodinné péče, který ANRČR prosazuje, je vhodný. Na Slovensku jsou pěstouni zaměstnanci dětského domova a jejich svěřené děti jsou oficielně stále chovanci dětského domova. Uff, jen to ne!
Na internetu jsem si našla projekt http://profesionalizacenrp.cz/, který dosud proškolil na slovenský model 16 náhradních rodičů za 2.518.000 Kč (zdroj http://www.google.cz/url?sa=t&source=web&cd=7&ved=0CEIQFjAG&url=http%3A%2F%2Fwww.vyfotprojekt.cz%2Fseznam-prijemcu.xls&rct=j&q=asociace%20n%C3%A1hradn%C3%ADch%20rodin%20kontrola%20projektu%20ESF&ei=lGGNTuKDJImM4gT288y5AQ&usg=AFQjCNG4Uw0P5wCl4jAbx-t9a7hX4PUkMQ)
To přijde stát ta profesionalizace pěstounů asi hodně draho.
Odpovědět