17.4.2015 20:32:06 jajapta
Re: souhlasím
Dívala jsem na na cestopis Kuchař kolem světa z Madagaskaru. Tam se kuchař-Francouz při návštěvě v rodině zmínil, že má dvě děti. Místní se ho hned ptali, jestli dobrovolně nebo je počet dětí u nich v zemi regulován. Místní hostitelská rodina měla 10 dětí.
S tou Čínou je to tak: Čína dodnes nemá důchodový systém, takže děti byly pro rodiče zárukou, že přežijí i v době, kdy už nebudou moci pro nemoc nebo pro stáří pracovat. O rodiče se staral syn. Proto byly po zavedení politiky jednoho dítěte malá děvčátka zabíjena, aby se narodil vytoužený syn. Ten ale v dospělosti nemohl najít manželku, protože těch holčiček bylo prostě strašně málo. Takže Čína dneska řeší jiné problémy, které jí z omezení porodnosti vyplynuly a které v době zavádění těchto reforem nikdo nepředpokládal. Má hodně dospělých, málo žen a porodnost se tam snižuje, protože není, kdo by rodil. Navíc si tak rozkolísala populační poměry, že to bude rovnat nejméně dalších 30-50 let.
My taky budeme mít demografické problémy. Protože vzdělaná vrstva obyvatelstva má 1-2 děti, kdežto nevzdělaná a téměř nepracující se s tím nemaže, začíná rodit už v 15-16 letech a má třeba 8 kousků. Je otázka, jestli se tato neustále se množící vrstva obyvatel naučí pracovat, protože to vyšší vrstva ji do budoucna neuživí.
Odpovědět