Odpoved pro Petra
Mily Petre,
Nestudovala jsem psychologii, ale vychzim ze svych vlastnich zkusenosti a ze zkusenosti rodin, ktere znam. Rozhodne jsem nepsala o tom, kolikrat tydne by mel manzel utirat nadobi a nebo dokonce, ze by nemel vzit uterku do ruky vubec. Mimochodem, zda se mi, ze manzelstvi zalozena na principu "ja jsem vymenovala posledni plinu, ted je rada na tobe" nemaji dlouha trvani. Manzelstvi neni smlouva 50/50, kdy kazdy dela polovinu. Manzelsvi je o darovani sebe sama ( a to neni fraze, i kdyz to tak vypada).
Spise mi bylo lito, ze je v mediich tak malo pozitivnich clanku o maminkach doma. Je tu podvedomi, ze to jsou bud "chudinky", ktere nic jineho neumi, nez zustat doma, a nebo na druhe strane spektra je to nazor, ze to je nekdo, kdo ze sebe "chudinku" dela, protoze se "obetuje".
Malokoho napadne, ze vychovat deti muze byt svobodnou volbou, a ze to zenu tesi a naplnuje radosti. A ze vysledky sve prace vidi. Dobre, chce to trochu casu, nez se z miminka stane rozumny clovek, ale krok za krokem tu jsou uspechy.
Slysime o lidech (casto jsou to treba umelci), kterym ze zemestnani stalo konickem, necim, co delaji opravdu s laskou. Proc by totez nemohlo platit o povolani "mamy"? Vzdyt deti jsou hned po manzelovi temi, na kterych mi nejvic zalezi a ktere mam nevic rada. Chci tedy pro ne to nejlepsi.
Clanek uvadi, zena v domacnosti prestava byt v kontaktu s beznym zivotem dospelych". Co to znamena? Mam pocit, ze mam naopak vetsi prilezitost kontaktu s "realnym zivotem", nez kdybych byla odkazana na jednu kancelar pet dnu v tydnu. To, ze jsem doma, neznamena, ze opravdu cely den sedim doma.
Pak tu je zajimava otazka seberealizace. Kdyz se prace neda zmerit platem a povysenim, tak to neznamena nic?! Podle autoru clanku to tak je. Takze kdyz pani ucitelka nauci dite cist, ma pocit sebeuspokojeni, protoze za to dostane zaplaceno a ma nadeji, ze se jednoho dne stane reditelkou skoly. A kdyz naucim svoje dite cist ja, tak to ma nulovou hodnotu?!
Podivila jsem se vyzkumu, ktery srovnava pojmenovani "slepice" a "strazkyne rodinnehu krbu" a "prekvapive" zjistuje, ze prirovnani k slepici 81% zen vadi. Ano, jsem zena a ne slepice, a jsem hrda na svoji rodinu.
A na zaver uvadim jeste jednu citaci z clanku: "Pruzkumy prokazuji, ze si zeny v domacnosti hraji s detmi mene, mene jim kazdy den predcitaji a venuji se jim kratsi dobu." Az priste uslysite o nekom, kdo chce provadet podobny prozkum, poslete ho prosim k nam domu. Diky!
Katerina
Odpovědět