Přerušení plodnosti u muže
Jelikož už máme tři děti a další už neplánujeme, rozhodli jsme se s manželem pro dlouhodobější antikoncepci. Jelikož v mé rodině je osteoporóza, snažili jsme najít, co nejlepší řešení. Manžel byl ochotný sám od sebe podstoupit sterilizaci. Jenže jsme narazili na problém.
Naše zákony jsou však zastaralé a tato antikoncepce není možná. Muž by musel napřed podstoupit vyšetření před zdravotní komisí, která může schválit tento zákrok. Ta se musí řídit vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ze dne 29.2.1972 dle §27 zákona č.20/1966 sb. o péči a zdraví lidu. Tato vyhláška přesně stanovuje kritéria ,na základě kterých je možné sterilizaci u muže provést. Tato kritéria jsou velice přísná a pokud netrpíte nějakou závažnou dědičně přenosnou chorobou / ve vyhlášce jsou přesně jmenované/nebo žena
je schopná užívat jakokoliv antikoncepci, sterilizace u muže není dle dle platného zákona v ČR přípustná. Jsou tu vyjmenovány velmi závažné nemoci, velký výčet (TBC, nemoci ledvin, jater, srdce, komplikované oční problémy, leukémie, hemofílie, dědičné nemoci, diabetes, ...), dále je možné za určité podmínky po císařském řezu, při komplikovaných těhotenstvích či porodech s možností ohrožení života ženy, Při více dětech, do 35. roku po čtyřech dětech, u žen po 35. roku věku po třech dětech.
Tato vyhláška platí také pro sterilizaci ženy, takže, když se zdravá žena nakonec i po psychické stránce pro tuto antikoncepci, může ji to být zamítnuto a nezbývá jí než jen hormonální.) Navíc je ve vyhlášce tento odstavec: Sterilizace je přípustná na zdravých pohlavních orgánech muže, jestliže jeho manželka trpí chorobou, která může být důvodem k provedení sterilizace podle písm. b) a c), ale s ohledem na její zdravotní stav by pro ni sterilizace mohla být nebezpečným zákrokem nebo z jiných důvodů tento zákrok nehodlá podstoupit.
Připadá mi to trochu diskriminující, protože jak se zdá,i z vlastního rozhodnutí žena by měla podstoupit sterilizaci přednostně před mužem. Sterilizace u muže mít také určité negace. Prý někteří muži můžou i přes prvotní přesvědčení mít pocity ztráty mužství a někteří můžou trpět některými místními bolestmi (je to přece zásah do těla).
Nakonec jsme se rozhodli pro zavedení tělíska, jelikož uvolňuje hormonální část jen lokálně a necestuje po celém těle jak u jiných hormonálních antikoncepcí a tudíž je tu menší riziko osteporózy a jiných negativních vlivů. Jen jsem se někde náhodou dočetla, že tělísko může mít vliv na časté a opakované záněty močových cest, což pro mne trpící na tyto problémy není radostná věc.
PS: Zájemcům o přesné znění vyhlášky zašlu mailem.
Odpovědět