Re: Skutečnost je jiná
Kopřivo, ad ambuporody. Tady se musím obou pražských velkých porodnic zastat, jak Apolináře, tak Podolí.
Apolinář svého času měl program ambulantního porodu a zrušil ho pro nedostatek zájmu. Já se to tomu nezájmu nedivím, ptž jednak mně, osobě, která ambulantně rodila, to přišlo spíš jako parodie na ambuporod, jednak to bylo docela utajené (prvně jsem se o něm dozvěděla, až když lékaři mluvili o tom, proč ho zrušili) a hlavně Apolinář, ač jistě skvělá porodnice pro ženy s problémy, měla mezi "přirozeňačkami" (které logicky k ambuporodu tíhnou víc, než ženy plně důvěřující technice) ne zrovna nejlepší pověst, takže zpravidla chodily rodit jinam. Nicméně to nic nemění na tom, že je to nemocnice, o které jako jediné v ČR vím, že měla svůj program zajištění domácí péče při ambuporodech.
A Podolí je zase nemocnice, kterou jsem já osobně měla vybranou jako "záložní", kdyby mi porod ve Vrchlabí nevyšel. Protože co se přirozeného porodu týká, neměla sice tak dobrou pověst, jako Vrchlabí, ale v Praze v tom byla špička (ano, v Praze ještě Bulovka, ovšem s tím, že u Bulovky jsem v tomto směru pozorovala zhoršující se tendence, u Podolí zlepšování). A jakkoli jsem o ambuporodu v Podolí měla pochybnosti, ptž mi postoj tamních lékařů připadal podivný, tak skutečnost byla taková, že vím o holkách, které tam ambulantně rodily a lékaři jim problémy nedělali.
Ovšem další věc je ta, že existuje metodický pokyn z ministerstva zdravotnictví, které jako postup lege artis určuje, že dítě má být propuštěno domů po 72 hodinách, v dobrém stavu, kalmetizované, s provedeným odběrem na metabolické vady. Takže nemocnice jsou v takovém postavení, že pokud žena projeví zájem jít domů dřív, tak jí v tom bránit nesmí, nicméně lékaři sami o své vůli by tohle minimum porušit neměli a neměli by "vyhazovat" ženy dřív jenom proto, že mají málo lůžek.
A navíc je potřeba zařídit domácí péči kolem rodiček a novorozenců. Lékaři a PA z nemocnic ji těžko zařídí, ptž pokud vím, zdravotníků je stále málo, takže ti nemocniční těžko budou zařizovat ještě domácí péči. Lékaři - OK, každé dítě musí mít svého pediatra. Ale PA nejsou, resp. nemají je zdravotní pojišťovny nasmlouvané, rodička by si jejich péči musela hradit sama. Tady je míč na straně žen, aby přesvědčily pojišťovny, že ony mají o péči PA zájem, takže by si jich pojišťovny měly nasmlouvat dostatečné množství.
Odpovědět