To, že je závislost na internetu fenoménem, kterým se začali zabývat i odborníci, dokazuje také vznik několika diagnostických testů.
Ach ty internety… Všechny ty fejsbuky, vocapy, instáče, majnkrafty, tindry, snepčety… Znáte to taky? Jdete s kamarády večer ven… bavíte se do té doby, než se ozve první zapípání. Píp – píp. Jak se na mobil podívá jeden, koukne i druhej, třetí, čtvrtej… a najednou je ticho… Palce pracují, listují, lajkují. Takzvaná chvilka s internety. Pořád častější nebo delší. A pak už to není chvilka, ale celý prointernetovaný víkend.
Řeč je o závislosti na internetu, což obsahuje závislost na on-line hrách, sociálních sítích, aplikacích a on-line pornografii. Nemilé je, že mezi nejohroženější skupiny patří právě děti, dospívající a studenti vysokých škol. Její zákeřnost tkví v tom, že používání internetu je společensky přijatelné, vyžadované, ba dokonce nutné. Internet používají děti ve škole, my v práci, je běžným prostředkem komunikace s blízkými i neznámými. Negativní dopady nadměrného používání internetu jsou plíživé – s největší pravděpodobností závislí netrpí takovými zdravotními potížemi jako závislí na drogách (nejčastější u závislosti na internetu jsou bolesti šíje, zad, hlavy a očí) a nemá na sebe uvalenou exekuci jako při závislosti na hazardu (výjimkou mohou být on-line placené hry). Jak tedy poznám, jestli jsem já nebo mé dítě závislé?
Hlavními znaky závislosti na internetu jsou kladné odpovědi na otázky:
To, že je závislost na internetu fenoménem, kterým se začali zabývat i odborníci, dokazuje také vznik několika diagnostických testů. Můžete například vyzkoušet Chenovou škálu závislosti na internetu, která je v české verzi dostupná on-line (jak jinak ;)).
Dopřál bych vám samozřejmě jednoduchý recept, který bude zaručeně fungovat. S internetem to ale není takové jednoduché a se závislostí už vůbec ne. Proto vám nabídnu alespoň pár doporučení, které zpracovala Kimberley Young:
Budujte blízký, důvěrný a otevřený vztah s dětmi, komunikujte s nimi, plánujte společně trávený čas a aktivity.
Mějte přehled o užívání internetu, monitorujte jeho používání, zajímejte se o to, co dítě na internetu baví, k čemu ho využívá.
Vy jste vzorem, jak používáte internet. Pokud vaše společné večeře probíhají více ve společnosti mobilů než sebe navzájem, asi velký průlom v omezení používání internetu u svých dětí neuděláte…
Vyhledejte odbornou pomoc pokud závislost na internetu začíná být neúnosná.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.