V prvním období kojenecké výživy, t.j. od narození až do ukončeného 4.- 6 měsíce věku, by mělo dítě dostávat pouze mléčnou stravu. Nejpřirozenější cestou je samozřejmě kojení. Pokud však maminka své dítě z nejrůznějších důvodů nekojí, může dítěti podávat přípravky pro náhradní mléčnou kojeneckou výživu.
Tato mléka podléhají náročným zkouškám, aby vyhověla všem základním potřebám dítěte a hygienickým normám.
V souladu s pokroky vědy o výživě se upravuje složení základních živin, t.j. bílkovin, tuků a sacharidů. Proto se i náhradní kojenecká mléka začala postupně obohacovat vitamíny, minerály a dalšími složkami s biologickou aktivitou.
Pro maminky, které svým dětem nemohou dopřát mateřské mléko, hledají světoví odborníci takové složení počátečního mléka, které by se svým obsahem přiblížilo složení skutečného mléka matky.
V poslední době odborná veřejnost zaměřila svoji pozornost na tzv. nukleotidy - přirozenou složku mateřského mléka.
Nukleotidy mají ve výživě dětí v počátečním období výživy (v prvním trimestru) nezastupitelnou roli, a proto i u nás začala být těmito nutrienty obohacována tzv. počáteční mléka. Informace o tom, zda výrobek, který kupujete svému miminku skutečně nukleotidy obsahuje, se dočtete na přední straně obalu výrobku nebo v textu o jeho složení.
Nukleotidy jsou stavební jednotkou nukleových kyselin DNA a RNA, které mají klíčovou úlohu v uložení a přenosu dědičné informace. Přívod nukleotidů tak přispívá k optimálnímu vývoji dítěte. Nukleotidy jsou stavební jednotkou všech buněk a napomáhají biologickým pochodům v organismu.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.