Kojenecké vody musejí splňovat nejpřísnější kritéria ze všech balených vod.
Konkrétně obsah rozpuštěných látek musí být nižší než 0,5 g na litr vody a také se sleduje množství sloučenin dusíku, především dusitanů a dusičnanů, jejichž obsah by neměl překročit 15 mg/l. Zdravotní nebezpečí dusičnanů (NO3-) vyplývá z možnosti jejich přeměny v zažívacím traktu člověka na toxické dusitany (NO2-). Dusitany se slučují v žaludku se sekundárními aminy přinášenými potravou na karcinogenní N-nitrosoaminy. (Statisticky byla prokázána závislost zvýšeného výskytu rakoviny jater, žaludku, tlustého střeva a močového měchýře na obsahu dusičnanů ve vodě.) V případě tzv. dusičnanové alimentární methemoglobinaemie (DAM) kojenců dochází k tomu, že dusitany reagují s krevním barvivem hemoglobinem na methemoglobin, který není schopen přenášet kyslík.
Nejlépe v tomto ohledu ze srovnání vychází Dobrá voda (NO2- 0,005 mg/l, NO3- 0,1 mg/l, celkově 167,76 mg/l rozpuštěných látek) před kojeneckou vodou Horský pramen (NO2- 0,01 mg/l, NO3- 1,0 mg/l), Akvilou (NO2- 0,01 mg/l, NO3- 3,94 mg/l) nebo Aqua bellou (NO2- 0,02 mg/l, NO3- 8,6 mg/l), ovšem na obalech uvedené analýzy nejsou povinné a ani nemusí být úplně aktuální.
Zároveň se můžeme na lahvích dočíst, že vodu není třeba převařovat. S tím souhlasí dietní sestra Lada Kovářová, která na stránkách www.rodina.cz upřesňuje, že kojeneckou vodu je třeba bezpodmínečně používat do tří měsíců dítěte a do šesti měsíců je doporučeníhodná. Při opakovaném převařování kojenecké vody dochází nežádoucímu zvýšení obsahu nerostných látek, ovšem někteří odborníci přesto doporučují po otevření láhve uchovávat v lednici a pro jistotu i kojeneckou vodu k varu přivést. (Tento postup doporučuje např. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv – FDA, ale také některé české porodnice.)
Naopak vodu z kohoutku bychom měli převařovat vždycky. U vody čerpané ze studně pak je nutné znát rozbor vody. Limity jednotlivých rozpuštěných látek stanoví vyhláška MZ č. 76/2000 Sb. (Například pro zmíněné dusičnany je mezní hodnotou, jejíž překračování ohrožuje zdraví je 50 mg/l, pro dusitany je to 5 mg/l.)
K stálému pití pro lidi bez rozlišení věku a zdravotního stavu jsou vhodné vody kojenecké a stolní, zejména s obsahem rozpustných látek 200 – 500 mg/l. Z hlediska dlouhodobého příjmu lze uvést optimální hodnoty či limity některých hlavních minerálií: Ca > 40–80 mg/l, Mg > 20 mg/l, K > 1 mg/l, Na < 20 mg/l, Cl- < 25 mg/l, SO42- < 240 mg/l, NO3- < 10 mg/l.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.