24. a kousek 25. týdne
Tentokrát budu psát převážně jen o zkušenostech a zážitcích u nového pana doktora. Hned na začátku musím napsat, že jsem byla opravdu mile překvapena. Opravdu existují lékaři, kterým pacienti nejsou na obtíž! A jednomu takovému jsem teď začala chodit.
Nejdříve jsme se sestřičkou vyplnily všechny potřebné dokumenty a kolonky v průkazce. Pak se mě vyptávala na celkový zdravotní stav, nemoci v rodině atd. Dokonce jsem nafasovala i obal na těhotenskou průkazku. ;-)
U pana samotného pana doktora to bylo velice příjemné. Plně se mi věnoval přes půl hodiny a snažil se mi všechno pěkně vysvětlit. V úvodu jsem se zmínila konstatování minulého doktora o zkracujícím se čípku (co to znamená, to už mi ale nevysvětlil) a že mi zakazuje tělocvik a sex. Při vyšetření současný lékař zkracující se čípek potvrdil a až vyšetření skončí, tak mi to u stolu vysvětlí.
Také jsme se na mrňouse koukli ultrazvukem. Zrovna měl škytavku, takže když už byl pěkně v záběru a krásně jsme viděli všechny čtyři komory srdíčka (sám doktor byl uchvácen, jak je to pěkně vidět!), tak nadskočil a posunul se. Takže musel zaostřit znovu. Celé miminko se už ale do záběru nevešlo, to jde asi tak do 20. týdne, pak už jsou prý moc veliká. Tentokrát jsem vyšetření mohla i já sledovat na monitoru a pan doktor si vzal ukazovátko (vypadalo to spíš jako špejle) a všechny části mi ukázal - viděla jsem hlavičku (seshora, kde byl vidět mozek, a taky obličejovou část), páteř, srdíčko, žaludek, močový měchýř a dlouhé kosti nožiček. Krááásné.
Potom mi ještě změřil pánev, předtím ji nikdo nikde neměřil. Ten nástroj, čím mi ji změřil silně připomínal měřidlo, kterým nám kdysi ve škole měřili velikost plynové masky na obličej. Jen to bylo mnohonásobně větší....
A po všech vyšetřeních následovala ještě debata. Velice dobře mi vysvětlil, co ten zkrácený čípek znamená a pro ilustraci mi to i nakreslil na kousek papíru - jak to vypadat má, a jak to vypadá v současné době u mě. Když to v krátkosti shrnu: zevní branka je již otevřená, ale ta vnitřní je pevná a zavřená, což je důležité. Kdyby se otevírala trochu více, pak by následovala nutnost to řešit. Preventivně mi na to předepsal tabletky Magnesii lactici a mám to brát třikrát denně.
Taky jsem chtěla vědět, zda-li ten těhotenský tělocvik skutečně nemůžu začít provozovat. Radostně jsem povyskočila, když mi ho povolil, ale doporučuje klidnější formu cvičení a dechová cvičení, která jsou potřeba u porodu. Platí zákaz poskoků, běhání, lyžování, sáňkování atp. Lepší něco, než nic.
Další prohlídku mám naplánovanou za 14 dní. Běžně by to bylo až za měsíc, ale pan doktor mě chce vidět častěji. S tím trochu souvisí placení, které by Vás mohlo taky trochu zajímat. Jedná se o soukromou "nadstandardní" ordinaci. Nadstandard jsou ale pouze v tom, že mají ultrazvuk přímo na místě a dále nabízejí různé menší služby, které ale ženy určitě uvítají - např. sprcha, kterou mohu využít před vyšetřením (zvlášť příjemné v létě, když bude horko, nebo pokud žena krvácí), možnost zatelefonovat si pro recept, který mi sestřička poštou zašle na adresu, abych nemusela chodit až k nim apod. Za registraci se neplatí nic, za prohlídku jsem platila 100,- Kč. Ta stokoruna je spíš ale poplatek měsíční, protože nechtějí, aby maminky, které jsou zvány na prohlídku vícekrát než jednou měsíčně, nebyly nějak znevýhodňovány platbou na každé prohlídce. Já bych ale klidně těch 100,- Kč zaplatila i každou prohlídku, když jsem se službami spokojená.
Co se týká odběru pupečníkové krve - zkoušela jsem volat do pražských porodnic a skutečně se odběr provádí asi jen u Apolináře nebo v Motole. Chápu, že je nutné krev po odběru rychle zpracovat a uchovat, ale o to víc je mi divné, proč se odběry neprovádějí i v Thomayerově nemocnici/porodnici v Krči, když hlavní krevní banka je pár set metrů daleko.
Absolvovali jsme se Skokym první přípravný kurs "péče o dítě - manipulace". Jako obvykle byl Skoky jediným mužem mezi babami, ale už si prý zvyká. Dozvěděli jsme se různé informace o koupání, kosmetických přípravcích, výbavičce a oblékání, trochu i o kojení a co čeká miminko těsně po narození.
Zkoušeli jsme na panence různé polohy při nošení miminka (zvedání, chování, z vaničky, při mytí pokakaného zadečku) a musím přiznat, že Skokymu to šlo podstatně lépe než mně. Buď to budu muset po večerech trénovat, nebo že by to po narození přišlo samo a budu vědět jak na to? Například už teď vím, že mimčo musím vždy nosit u trupu, nesmí prostě přečnívat obrys mého těla. Důvod proč to tak má být? Jestliže procházíme např. dveřmi, tak naše oči mají vyměřený zorný úhel jen na šířku ramen a i tak to občas nevypočítáme dobře a nevědomky se uhodíme o zárubeň. No a kdyby naše miminko přečnívalo do boku ještě o kousek víc...., to by ho to asi bolelo.
Dále jsme se dozvěděli, že zadečky se nyní už nepudrují, jsou od toho v jednotlivých kosmetických řadách zadečkové krémy. Pudr se používá jen přes den na různé záhyby a jamky miminek na těle, kde se hodně potí.
Takhle my se teď prosím vzděláváme, abysme byli náležitě "teoreticky" připraveni. Ale jaká bude realita, to se teprve ukáže.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.