K pravidelnému pití se pro děti nejlépe hodí ovocný čaj. Bylinkové čaje podávejte jen po poradě s odborníkem.
Ten obrázek zná každý. Maminka tlačí kočárek, ve kterém trůní dvouletý špunt a u pusy má nezbytnou láhev nebo hrníček s pítkem. S největší pravděpodobností v něm má čaj. Víte, jaký vybrat, aby vaše dítě co nejlépe zahnalo žízeň a abyste co nejvíce prospěla jeho zdraví?
Plně kojené zdravé miminko v prvních šesti měsících života zcela vystačí s mateřským mlékem, případně náhradní mléčnou výživou. Výjimkou jsou velmi horké letní dny. „V období velkých veder je dobré miminku nabídnout menší množství vhodného ovocného čaje, například po lžičkách,“ radí odborník na výživu Mgr. Pavel Suchánek. Čaj připravte z kvalitní kojenecké vody a neslaďte jej.
Okolo 6. měsíce věku dostává dítě kromě mléka již první příkrm, v dalších měsících pak upravenou stravu, která se postupně blíží stravě dospělých. Proto je nutné zabezpečit mu odpovídající příjem tekutin. Ty je třeba doplňovat pravidelně po celý den.
Když už má dítě žízeň, znamená to, že málo pije. Vedle pocitu žízně patří k dalším projevům nedostatku tekutin bolesti hlavy, únava, ale také zácpa a snížená tvorba moči. U malých dětí je třeba těmto příznakům věnovat velkou pozornost, pocit žízně si totiž neuvědomují a snadno u nich dojde k dehydrataci.
Za nejvhodnější součást pitného režimu odborníci považují kromě vody ovocný čaj. „Klasický černý, ale také zelený čaj doporučuji podávat dětem nejlépe až od tří let,“ říká Mgr. Suchánek. Tyto čaje totiž obsahují kofein, který je močopudný a organismus odvodňuje, proto se do pitného režimu nezapočítávají. Kofein navíc může podráždit žaludek a snižuje schopnost soustředění.
„Ovocné čaje doslazujte co nejméně, aby si dítě nezvyklo už odmala na velmi sladkou chuť. Případně použijte k oslazení trochu přírodního, třtinového cukru a dochuťte kapkou citronu,“ radí Mgr. Suchánek. Na trhu je nepřeberné množství sypaných ovocných čajů nebo čajů v nálevových sáčcích. Ovšem instantní, granulované dětské čaje mohou kromě značného množství cukru obsahovat nejrůznější chemická aditiva. Pozor, čaj s ovocnou příchutí nelze považovat za ovocný čaj. Může jít o černý čaj nevalné kvality s umělou ovocnou příchutí.
Nesázejte ani na hotové ledové čaje. Mnohdy jde spíše o limonády, jejichž společným jmenovatelem je vysoký obsah cukru a chuťových přísad, často nežádoucích, jako jsou například umělá barviva.
S bylinkovými čaji zacházejte jako s lékem. Neměly by se užívat ani nahodile, ani dlouhodobě, někdy mohou totiž dokonce ublížit. Vědci například zjistili, že mohou ovlivnit účinky některých léků. Rozhodně se proto nehodí k pravidelnému pití, zejména pro malé děti. Pavel Suchánek proto doporučuje vždy se poradit o používání bylinných čajů s lékařem nebo aspoň lékárníkem.
Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.
Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.
Publikační systém WebToDate.