23.9.2009 14:12:20 kili
Re: Horečka u ročního kluka - co s tím?
- byla i jiná antipyretika, např. amidopyrin, po kterém byly často křeče obdobné febrilním, byl i acetaminofen, ale acp se preferoval
- Reye syndrom (Reye-Johnoson syndrom) je znám od roku 1963, kdy byl popsán australským patologem v časopise The Lancet. U nás o něm krátce předtím psal infectionista Procházka pod jiným názvem.
Zprvu se neznala etiopatogenese ani etiologie, první objasnění přinesla až sedmdesátá leta, teprve v druhé polovině osmdeátých letech DCD, FDA a AAP vydaly doporučení nepodávat žádné léky obsahující acetylosalicylovou kyselinu dětem (vyjma zvláštní případů jako je např Kawasaki syndrom) do 19 let věku. Reye syndrom se objevuje ve dvou typech, jeden u kojenců, druhý u větších dětí.
- acp sám onemocnění nevyvolá, je k tomu zapotřebí více faktorů - virus (např. Varicella a Influenza v.)
toxin (zejména afla-foxin, jak prokázala u nás Dvořáčková) a disponovaný jedinec, což zřejmě souvisí s genetickou výbavou pro malý Krebsův cyklus, kdy neorganické mitochondriální laese blokují vstupní enzýmy CPS a OTC. S omezením podávání acp došlo k výraznému poklesu četnosti výskytu Reye syndromu, já jsem už asi 20 let sám žádný neviděl, kdežto předtím ročně dva tři a ještě v sedmdesátých letech to byla smrtící komplikace virového onemocnění.
Odpovědět