21.12.2009 13:13:13 llenicka
Re: Zánět průdušek s komplikací - dušnost
Ahojky. Mate všichni tak trochu pravdu, ale je to trochu složitější. Rectodelt (prednison) se dává dětem s laryngitidou u bronchitidy se nedává. Působí jednorázově proti otokům (v krku) a to se děje právě při laryngitidě (oteče hrtan a dítě nemůže dýchat).
Laringitida je převážně virového původu, horečky nejsou moc vysoké, a poznáte jí, že dítě se nemůže nadechnout a při nádechu jakoby chrčí (stridor). Výdech bývá volný a bez problémů. Dítě tzv. zatahuje mezižebří, prohlubeň na krku, roztahují se mu dírky u nosu,.....může i promodrávat. Dítěti se uleví v sedě a v chladu (v zimě dítě oblečte a otevřete na něj okno, v létě posaďte k mrazáku), dělá se obklad na krk, zvlhčuje se vzduch (pakliže máte zvlhčovač, použijte studenou páru), dítě by mělo spát ve zvýšené poloze, máteli doma rectodelt, můžete jej aplikovat.
Bronchitida je trošku jiného charakteru, hodně často bývá bakteriální (davají se ATB), dítě kašle s počátku suše, pak vlhce. Nádech je volný, ale je prodloužený výdech a dítě může až pískat nebo jakoby chrčet při výdechu. Zase se může objevit zapojení pomocných dýchacích svalů (zatahování mezižebří,.....) Pomoc: zase zvýšná poloha, vlhké prostředí (na zvlhčovači dejte teplou páru). Samozřejmě sirup na odkašlání. Pakliže je dítě dušné a má ten prodloužený výdech lékař ordinuje inhalaci ventololinu (bronchodilatanc), nebo sirup Spiropent. Ty se ale užívají jen po domluvě s lékařem a jen po poslechu.
V obou případech je dítě neklidné, schvácené může plakat. Samozřejmě jsem to zde popsala značně zjednodušeně a laicky, většina bronchitid se obejde bez dušnosti a vystačíte si určitě jen se sirupem. Ale je dobré o tom něco vědět.
Odpovědět