Markéto & markéto,
vyhledala jsem si to v mejlu. Zkusit to můžu, ale zvrhne se to v obyčejné slovíčkařeni. Budou tvrdit, že to nebyla formálně správně podaná stížnost. Je pravda, že si přímo nestěžuju na nic konkrétního (to je popsáno jen v těch odkazech na Průvodce APERIA), v podstatě to byl jen takový pokus "stěžovat si, tedy být" - v reakci na onen článek. Bylo to 1. prosince 2008, ocituju:
Dobrý den,
Musím reagovat na poslední větu uvedenou v tomto článku. Po pravdě řečeno, tomu nevěřím. Že by ani jednu rodičku nenapadlo si postěžovat na ministerstvu? Zvláštní. Mě to tedy nenapadlo, ale děkuji za inspiraci, hned tak učiním.
Já jsem byla odmítnuta ve FTN Krč 22. 1. 2008, uprostřed noci a uprostřed porodu jsem byla vyhozena na ulici, ať si jedu jinam (Podrobnosti zde).
Stěžovala jsem si v nemocnici, dříve uvedenou informaci – že rodičky zásadně neodmítají – popřela příslušná PA i MUDr. Peterka. Prý je moje trampoty s porodem mrzí. Ne tak jako mě, ty okamžiky byly jedinečné a nikdo mi je nemůže vrátit. Ale poučila jsem se a příště zůstanu raději doma.
V souvislosti s tím bych chtěla apelovat na Ministerstvo zdravotnictví, aby se přičinilo o přiřazení kódů pro samostatnou práci (včetně vedení fyziologického porodu mimo zdravotnické zařízení) porodních asistentek, aby s nimi pojišťovny mohly uzavírat smlouvy. Uvědomte si prosím, že ženy, které rodí doma (ne samy, ale zodpovědně za asistence kvalifikované PA), jsou dnes neomluvitelně diskriminovány tím, že jim musí hradit jejich péči z vlastní kapsy, ačkoliv si povinně platí zdravotní pojištění jako každý jiný. Snad nemusím dodávat, že je jejich péče nesrovnatelně levnější než plýtvání v porodnicích. Požádala jsem svou pojišťovnu o výpis a nestačila žasnout, jsou to desítky tisíc vynaložené převážně pro nic za nic. Paušální platba cca 1000 za matku a 700 za dítě za den... není divu, že jsou rodičky zdržovány na šestinedělí zbytečně dlouho (nás např. 4. den po porodu odmítala propustit pediatrička, ač bylo vše v pořádku, jen jsme nekojili přesně podle předepsaných tabulek). A není divu, že pak nějakou rodící ženu žádná pražská porodnice nepřijme, protože všechny mají obsazené šestinedělí.
Těch pár žen, které se rozhodnou rodit doma, přetíženost pražských porodnic nevyřeší. Ale jistě by stálo za to se zamyslet nad „znormálněním“ ambulantních porodů. Samozřejmě předpokladem toho je, že porodnice přestanou rutinně porušovat práva žen a dětí, nechají je rodit přirozeně, tzn. neudělají z nich pacienty, kteří budou potřebovat několikadenní hospitalizaci (Viz např. můj případ). A to je bohužel ten největší problém českého porodnictví.
Páni úředníci, vzpamatujte se. Vy si z toho děláte pseudopolitický problém, ale ono jde o skutečné ženy a děti, které na své rození potřebují především klid. "Odpověď" z Ministerstva zdravotnictví, 12. 12. 2008:
Věc: Přijetí do porodnice
Vážená paní XXX,
odbor zdravotních služeb Ministerstva zdravotnictví obdržel Váš e-mail, ve si stěžujete zpětně na situaci při Vašem porodu v lednu tohoto roku.
Pokud se jedná o situaci v pražských porodnicích, dovoluji si Vám sdělit následující:
Pražská porodnická zařízení, která jsou ve většině případů (s výjimkou ÚPMD) součástí fakultních nemocnic a všechna, včetně ÚPMD, poskytují specializovanou nebo superspecializovanou perinatologickou a neonatologickou péči, jsou vystavena velkému zájmu rodiček nejen z Prahy a Středočeského kraje, ale mnohá jsou i konziliárními centry pro riziková a patologická těhotenství z celé ČR. Z tohoto důvodu může nastat stav, že i přes registraci v konkrétním zdravotnickém pracovišti je nutno rodičku umístit do jiné porodnice, než v které je registrována. Vzhledem k této situaci a kapacitním možnostem porodnických pracovišť v Praze byla zavedena jednotlivými zdravotnickými zařízeními registrace těhotných žen a týká se i těch žen, které docházejí
do zdravotnického pracoviště do poradny. Opatření má předejít situacím, kdy je neúnosně překračována kapacita pracoviště a nelze pak zajistit odpovídající a kvalitní zdravotní péči a důstojné podmínky pro pobyt pacientek. Jakékoli změny ve struktuře gynekologicko – porodnických pracovišť ve prospěch porodnických lůžek, resp. lůžek pro šestinedělí ovšem nelze direktivně určovat z pozice Ministerstva zdravotnictví, neboť vyžadují respektovat jednak situaci v materiálním, technickém a zvláště personálním vybavení porodnických a novorozeneckých pracovišť, jednak stávající smlouvy
se zdravotními pojišťovnami.
Vedení porodu je v České republice považováno za poskytování zdravotní péče, která je poskytována pouze ve zdravotnickém zařízení. K samostatnému vedení porodu porodní asistentkou je třeba získat oprávnění k provozování nestátního zdravotnického zařízení (registraci nestátního zdravotnického zařízení). Při žádosti o registraci je nutné splňovat veškeré podmínky dané zákonem č. 160 / 1992 Sb., o zdravotní péči v nestátních zdravotnických zařízeních, ve znění pozdějších předpisů, a příslušnými podzákonnými předpisy. Splní-li provozovatel podmínky dané tímto zákonem a získá-li oprávnění k provozování zdravotnického zařízení, je oprávněn poskytovat zdravotní péči. Odborným zástupcem tohoto zařízení může být i porodní asistentka způsobilá k samostatnému výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Dodržením těchto podmínek ze strany zdravotnického zařízení je zaručeno právo každé občanky ČR a jejího dítěte na zajištění správného postupu poskytování zdravotní péče. Ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví vydaného v únoru 2007 byl vydán doporučený standard upravující materiální, technické a personální podmínky pro vlastní vedení porodu lékařem nebo porodní asistentkou tak, aby byl dodržen správný postup
při poskytování zdravotní péče. Tyto podmínky jsou závazné pro všechna zdravotnická zařízení a každé, které je splní, může příslušnou činnost provozovat a registraci získat. Pokud zdravotnické zařízení, které žádá o registraci, není schopno zajistit doporučený standard materiálního, technického a personálního vybavení, registrace mu není přidělena.
Podle zákona č. 96 /2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů může porodní asistentka vést samostatně fyziologický porod. Dojde-li ale ke komplikaci (i předpokládaný fyziologický porod se může v průběhu porodních dob během krátké doby změnit v porod nefyziologický ať ze strany rodičky nebo novorozence), musí další vedení porodu převzít lékař se specializovanou způsobilostí v oboru gynekologie – porodnictví nebo je třeba zásah dětského lékaře se specializovanou způsobilostí v oboru neonatologie. S tímto faktem je třeba vždy počítat, proto je nutno dodržovat stanovený minimální standard a zvyšovat bezpečí rodících žen a novorozenců. Ministerstvo zdravotnictví nechce bránit těhotným a rodícím ženám v jejich právech a v možnosti využít služeb porodních asistentek, ani nechce bránit vzniku jakéhokoli zdravotnického zařízení. Současně MZ doporučuje těhotným ženám, které chtějí rodit doma, aby zvážily všechna rizika takového postupu pro sebe a pro své dítě.
S pozdravem
MUDr. Stanislava Pánová
ředitelka odboru zdravotních služebJde o primárně o stížnost na nepřijetí během porodu. Na konkrétní chování lékaře si podle toho jejich schématu může člověk stěžovat jen u ČLK, když je nespokojený s odpovědí, dál už nikde. ČLK je cechovní organizace, jejíž jediným účelem se zdá být poskytovat alibi provinivším se lékařům, "vysvětlit" stěžovateli, že vše bylo v pořádku. Tam jsem si stěžovala na lékařku, která mě v Krči na příjmu odmítla, a pak na pediatričku z Motola, která mi bránila v propuštění neskutečně ponižujícím způsobem. Marně, lékařky se proti etice ani ničemu jinému neprovinily. Odovlání, marné, lékařky se proti etice neprovinily. Mmch, ČLK se tu a tam odvolává na jakýsi etický kodex, který se mi ale nepodařilo vypátrat. Z médií jsou občas slyšet výroky, že lékaři, který omylem vyňal zdravou ledvinu,
hrozí vyloučení z komory, inu taková hrozba, to je trest... Zvažovala jsem jednu dobu (aby se situace zlepšila a další ženy byly těchto manýrů ušetřeny) i žalobu na ochranu osobnosti, právnička z LLP mi odpověděla, že to nevidí příliš nadějně, protože to nemám náležitě zdokumentované. Stejně tak problematické by bylo dokazovat, že při porodu v Motole postupovali proti mým přáním, já jim v tom zmatku nedala porodní plán. A je pravda, že mě zřídili tak, že jsem jim i uvěřila, že se v těch prvních hodinách o synka nepostarám. Ale tak zkusit to můžu, ať aspoň trošku nahlodám ten jejich pocit, že jsou jejich praktiky v pořádku. No a pak by to možná chtělo stížnost na absenci péče při porodu mimo ZZ, ovšem na tuto možnost v tom svém schématu jaksi nepomysleli, takže kde...?