Aido - možná byl ten výzkum a program zaměřený především na "chudé" rodiny, ale kouuření v těhotenství je celkem běžné všude na světě, tedy i u nás mezi všemi vrstvami.
Jen Ti to těžko někdo přizná.
Ty chudé matky to nejspíš dělaly pro prachy - myslím účast na výzkumu.
Sama jsem bývala silný kuřák a proti takovým kuřákům dodnes nic nemám, neplivu na ně a nevadí mi sedět v zahulené knajpě. Nevadí mi ani, když mi někdo čudí pod nos.
Nevadí mi dokonce ani těhule, které si párkrát do týdne dají ultra tenkou a ultralehkou cigaretu (to jsem viděla u mnoha mých kamarádek a dělá to tak poměrně dost kdysi těžkých kuřaček) - ovšem tady dost záleží na závislosti.
Pokud člověk potřebuje jen něco držet v kopytě (celá naše famílie - tedy kuřácká část), je možné závislost korigovat výše uvedeným způsobem a při vyhýbání se situacím, kde se kouří, to jde opravdu snadno (nejvíc jsem kouřila v práci a v hospodě - obojí v těhotenství odpadlo).
Pokud je matka nikotinik, je to větší průšvih.
Ale právě kvůli případnému těhotenství jsem studovala, co se dalo, protože jsem se bála, že přestat nezvládnu.
Kupodivu to opravdu šlo celkem dobře, ovšem nikoli ze dne na den (ze dne na den lze přejít z 30 na 6, pak na 3, pak na jednu a nakonec je klid).
Studie a výzkumy mě však rozesmály -
od absolutního zákazu kouření, pokud možno 3r před otěhotněním, přes 3-5 denně nevadí, až po do 10 denně nevadí a ani potom není jasně prokázán přesný vliv kouření na plod - LMD, nízkou porodní hmotnost aj.mají i jiní novorozenci...
Vypadalo to, že závěry výzkumů odpovídají tomu, kolik toho vyhulí dotyčný výzkumník