Re: Cestování ve II. trimestru
Bin, těžko říci.
Pobyt u moře, koupání v moři atd., to je naprosto v pohodě.
Takže problém je spíše cesta. Letadlem to nejde?
12h v autě je na těhotenství hodně. V těhotenství se 10x zvyšuje riziko trombózy, tj. při poloze vsedě a s útlakem pánevních žil tíhou dělohy to není nic dobrého.
Holt to musíš zvážit. Máš-li jakékoli žilní problémy (otoky, křečové žíly) nebo trombózu u někoho v rodině, nešla bych do toho.
Další věc, která je riziková především pro dítě v děloze, je riziko nehody. 80% úrazů těhotných žen připadá na dopravní nehody. Sice k nehodám dochází samozřejmě i při cestování na kratší vzdálenosti, ale při takto dlouhé cestě riziko vzrůstá. Rizika vyplývající z nehody můžeš velmi výrazně snížit správným připoutáním - opravdu se "nenatahuj na zadních sedadldech našikmo" a podobně a nesesouvej pásy jinak, protože při nehodě, ale i při prudkém brždění hrozí při nesprávné poloze pásu vysoké riziko ruptury dělohy.
Těhotná musí být připoutaná tak, aby jí horní pás procházel mezi prsy a dolní byl dole pod břichem, nesmí přecházet přes dělohu, ale být pod ní. Existuje i těhotenský bezpečnostní pás - takový podsedák s pruhem, který Ti ten dolní pás právě přidrží pod břichem.
S tím Dachsteinem to je ale opravdu špatný nápad, zejména s lanovkou či jakýmkoli jiným rychlým přesunem z nižších do vyšších nadmořských výšek. Dachtstein má tuším kolem 2700 mnm? Nejsem si jista. Riziko vysokohorské nemoci je v těhotenství horší, protože díky snížení parciálního tlaku kyslíku je hůře okysličován i plod, byť má fetální hemoglobin, který je určitou adaptací , ale ta dorovnává už tak snížený parciální tlak v placentě a další poklesy už moc nedožene. Zejména když je změna rychlá a tělo se nestíhá adaptovat, to je riziko výrazně vyšší. Při pozvolném posunu do vyšších výšek je to lepší.
Odpovědět