Mám tříletého syna, jeho biologický otec je zapsaný v RL, ale nikdy s námi nežil, syna víc než rok a půl neviděl (předtím ho viděl jen po mojí výzvě, že už u nás dlouho nebyl a mojí neskutečné toleranci v přesouvání termínů návštěv z jeho strany, sám by nejspíš zájem neprojevil vůbec), alimenty platí, jinak se o něj ani v nejmenším nezajímá. Syn má příjmení po mě.
Skoro dva roky žijeme ve společné domácnosti s mým druhem. O syna každodenně pečuje (ráno ho odvádí na hlídání, když jsem v práci, vyzvedává ho, koupe, čte, uspává, vozí na kole, učí jezdit na kole a plavat, jezdí spolu do garáže opravovat, stará se o něj, když jsem na služebce přes noc, prostě se mu věnuje opravdu hodně ..), bude ho vodit do školky atd. Jsou na sebe vzájemně hodně fixovaní.
V dohledné době plánujeme svatbu a rozšíření rodiny. Moje představa je taková, že všichni budeme mít jméno mého druha. Chci se zeptat na vaše zkušenosti se změnou jména u nezl. dítěte. Kdy jste o ni požádali, po jaké době ve společné domácnosti, a jak to probíhalo?
Byla jsem na matrice vyřizovat něco jiného, ale okrajově jsem se na změnu jména ptala (nebyl čas) a úřednice mě uzemnila tím, že i když oba rodiče souhlasí, není na to právní nárok a radila mi počkat s žádostí ještě delší dobu po svatbě.
Nebyl čas, tak jsem nevyzvídala proč čekat.
Když se bio otec o dítě nezajímá a dítě vychovává skoro dva roky někdo jiný, neměl by snad být problém se změnou hned po svatbě, ne? Ptám se na vaše zkušenosti s průběhem správního řízení, ne domněnky, děkuji
Souhlas bio otce se změnou příjmení předpokládám nebude problém, naschvály si neděláme, na všem jsme se dohodli. Jaksi nemá důvod trvat na tom, aby se dítě jmenovalo dál po mě
) Upřímně si myslím, že je hodně rád, že mám pro syna tátu a už ho každý měsíc neotravuju s tím, ať se u nás staví na návštěvu.