Re: Anketka: Fungují magnety proti vodnímu kameni?
Veveru, táta mi to vysvětlil takto: Protože v magnetickém poli se trochu mění struktura vody - magnetické pole způsobí orientaci magnetických momentů jader vodíku, o znamená, že všechna jádra se orientují do shodného směru a po opuštění silného magnetického pole na ně působí (slabé) magnetické pole Země. Jádra mají mimo magnetického momentu také mechanický moment a působením dvojice sil (od vnějšího mag. pole) vykonávají precesní pohyb. Protože byla předtím silným mag. polem zorientována, je ten pohyb synchronní.
Druhým účinkem mag. pole na vodu je vliv na vzájemné propojení jednotlivých molekul vody "vodíkovými můstky". Vlivem mag. pole působí na některé molekuly síly, které se je snaží trochu jinak natočit, nebo posunout, takže mag. pole může pozměňovat strukturu vodného polymeru.
Struktura rozpouštědla ovlivňuje rozpustnost solí. Takže se pak poněkud mění rozpustnost vápenatých solí, které jsou podstatou vodního kamene.
Kakže teoreticky by to fungovat mělo, ale měl by to být silný magnet - takové se montují v průmyslových provozech, v nějakých kotelnách, výtopnách a tak.
Jo, a nefungovalo by to na železné trubce, protože ta by to odstínila, jinak mag. siločáry půjdou tělesem trubky a do jejího vnitřního prostoru nebudou vůbec vstupovat.
Takže leda pokud máš plastové trubky.
Nějaký malý magnetek na kovové potrubíby byl jen takové "instalatérské trubkoplacebo".
Odpovědět