My to před časem řešili s kamarádkou, která je mikrobioložka a shodli jsme se na tom, že radši ne
Hlavně po přečtení těchto článků jsem si říkala, jak je tohle vůbec možné:
http://www.vitalia.cz/clanky/jsou-vakciny-proti-rakovine-delozniho-cipku-nebezpecne/
a
http://www.celostnimedicina.cz/nebezpecne-ockovani-proti-rakovine-delozniho-cipku-vakciny-gardasil-silgard-a-cervarix.htm
Ten druhý článek je trošku manipulativní, ale i tak celkem zajímavý.
Jinak její mikrobiologocké vysvětlení:
lidských papilomavirů není 120 genotypů, ale cca 70, řada z nich způsobuje jen „obyčejné“ bradavice, takže to je důvod, proč nejsou v těch očkovacích látkách proti rakovině děložního čípku. Condylomata accuminata, tj. bradavice na genitáliích vyvolávají nejčastěji typy HPV 6 a HPV 11.
Co se týče rakoviny děložního čípku, tak HPV napomáhají jeho vzniku, ale samotná infekce HPV ke vzniku karcinomu nestačí (a můžu odcitovat třeba 10 vědeckých prací, které to podpoří). Největší riziko vzniku buněčkých abnormalit a nádorového bujení je po infekci HPV 16, 18, 45, 31, 33 a zhruba deseti dalšími typy. Naopak řada dalších typů HPV způsobuje „jen“ ty bradavice, např HPV 1 (hluboké vnořené bradavice), 2 a 4 (mnohočetné bradavice), 3 a 10 a pár dalších (ploché bradavice) či tzv. řeznické bradavice (HPV 7). No a pak je řada dalších HPV, které mohou způsobit karcinom po vystavení bradavic slunečnímu záření (HPV 5, 8, 17, 20 a další)
Udává se, že rakovina děložního čípku je druhá nejčastější rakovina u žen, ale do toho se schovávají všechny typy rakoviny děložního čípku, ne jen ty, kterým napomáhá HPV. Přestože je to druhý nejčastější typ rakoviny u žen, tak se objevuje „jen“ cca 493000 nových případů ročně (pokud je lidí 7 miliard, tak incidence vychází na cca 7 případů na 100 000 lidí, takže riziko je méně než jedna tisícina procenta – pro VŠECHNY typy rakoviny děložního čípku). Velmi špatně se odhaduje, kolik z tohoto počtu může mít na svědomí infekce HPV, protože infekce HPV neznamená rovnou rakovinu. Žádná seriózní studie, na které jsem se koukala (nedalo mi to, když jsem tu chtěla předložit nějaká čísla), nechce udat konkrétní hodnotu. Rozmezí, které ty studie udávají je mezi 20 a 60%, takže z té méně než tisíciny procenta si vezmi ještě pětinu až polovinu a budeš na čísle, které by tak mohlo odpovídat riziku, že ti dcera onemocní rakovinou děložního čípku spojenou s infekcí HPV.
Mimochodem, z celkového počtu rakovin, jakými může žena onemocnět, je rakovina děložního čípku pouze 3,6% (Evropa a USA, rozvojové země jsou na tom mnohem hůř). Evropa má vůbec nejnižší počet nových případů rakoviny děložního čípku ze světa (uvádím čísla před zahájením očkování, rok 2002).