Angrešte, děkuji za odpověď.
jeden dotaz a zajímavá fundovaná odpověď z poradny na vakciny.net
Dotaz:
Jsme rodiči tříměsíčního syna a hledáme alternativní očkování. Dítě nechceme naočkovat hexavakcínou z důvodu obavy před nežádoucími vedlejšími účinky této vakcíny.
Dnes se významně mění poměr mezi přínosy a riziky očkování, jelikož řada dříve nebezpečných onemocnění se u nás vyskytuje jen výjimečně, případně vůbec. Riziko onemocnět je tedy mizivé a riziko onemocnět se závažnými komplikacemi ještě mizivější.
Možné nežádoucí účinky vakcinace vyplývají jak přímo ze složení vakcíny (vakcíny mohou obsahovat jako pomocné látky např. antibiotika, formaldehyd, hydroxid hlinitý, sloučeniny rtuti - thiomersal a další), tak z nepředvídatelné imunitní reakce, která může vést k závažnému poškození očkovaného.
Žádám Vás o doporučení nějaké méně rizikové alternativy očkování. Ráda bych své dítě naočkovala pouze proti nemocem, jejichž výskyt by byl ohrožující pro přijetí do předškolního zařízení. Z.S.
Odpověď:
To, že je dnes riziko infekcí, vůči kterým se očkuje, významně nižší než bývalo před 50 lety, je důsledek důsledného plošného očkování. Žádné hygienické podmínky nebo zlepšení hygieny by tento výsledek nedosáhly.
Přestože jako matka vnímáte nežádoucí účinky intenzivněji než rizika komplikací těchto infekcí, bohužel ne všechny infekce vymizely. Ještě loni zemřelo více než 10 dětí ve Francii na spalničky a více než 15.000 dětí onemocnělo. Ovšem spalničky nejsou doménou jen Francie. U nás je jejich riziko naštěstí nízké, ale bude-li se očkování odmítat, pak se můžeme dočkat obdobné situace.
Podle Vašeho popisu je zcela zřejmé, že máte k dispozici informace od "skutečných" odborníků, kteří mají nízký vědecký potenciál, za to však vládnou velmi vysokými konspiračními kombinacemi. Prosím Vás, Vy sama jste v dětství byla očkována a to vakcínami, které měly vyšší obsah pomocných látek jako je hydroxid hlinitý, antibiotika a dokonce i rtuťnaté konzervační soli (které se dnes v dětských vakcínách již nepoužívají). A myslíte si, že jste nemocná? Že Vám očkování ublížilo? Sama jako matka byste raději své dítě ohrozila infekcemi?
Vakcínami Infanrix Hexa nebo Pediacel lze očkovat ve schématu 2+1 místo 3+1, což mi přijde pro rodiče jako Vy docela vhodný kompromis. Pokud očkování odložíte na pozdější věk třeba 6 měsíců nebo 1 rok, pak bych doporučil Vám rodičům se nechat očkovat proti dávivému kašli, abyste své dítě nenakazili a tak ho svým očkováním chránili. Samozřejmě o tomto postupu se musíte dohodnout s Vaším pediatrem.
Všechna očkování dané českou legislativou podmiňují vstup do dětského kolektivu.