14.3.2013 9:31:40 Filip T.
Re: Jak by vypadala dnešní válka v Evropě?
Dnešní válka v Evropě by nejpíš byla konvenční, ne jaderná. Jaderná nevypukla po celou dobu soupeření dvou globálních mocenských bloků (říkalo se jí "studená", ale na řadě míst světa byla pěkně horká), a v současné době, kdy se jaderný monopol stále víc rozmělňuje, ještě víc narůstají u těch, kdo jsou jadernými zbraněmi vybaveni nejlépe, obavy z použití. A ti, kteří možná mají o něco menší zábrany, jsou zase v porovnání s těmi, kdo mají obavy velké, vybaveni mizerně.
V konvenční válce by se používaly v zásadě stejné zbraně jako za druhé světové války, rozdíl by byl v tom, že by nebyl dost dobře možný sovětský styl z druhé světové: masivní dělostřelecká příprava a po ní masivní pěší nebo kombinovaný obrněný a pěchotní útok. Naváděné projektily a moderní způsoby pozorování protivníka hodně vylučují masivní soustředění sil na jednom místě. Ve válce by vládla snaha udržovat síly spíš rozptýlené, technicky vyspělá strana konfliktu by asi sázela početně menší, ale co možná nejvíc efektivní síly (elitní, špičkově vycvičené a vybavené jednotky, případně robotické zbraně apod.) a na takové síly, které umožňují rychlé přesuny. Technicky málo vyspělé strany konfliktu by asi co nejvíc využívaly takového terénu, který by co nejvíc eliminoval technickou převahu soupeře. Živá síla by však určitě zůstala hlavním faktorem. U dělostřeleckých zbraní by asi dominovala rychlost palby a průraznost, ne ráže. U leteckých bomb spíš výbušná síla.
Co by bylo podobné jako za druhé světové, jednotlivé strany by se snažily získat převahu ve vzduchu. Pokud by někdo získal absolutní převahu nad vzdušnými silami protivníka a současně vyřadil větší část jeho protiletecké obrany, měl by válku v podstatě vyhranou.
Tohle všechno je však o tom, jak by se válčilo s a případně dosáhlo vojenského vítězství nad konvenčně bojujícím protivníkem. Jiná věc je tzv. asymetrický konflikt - guerrillová válka, případně systematické teroristické tažení. Guerrilla, která využívá mj. terénu, a může se spoléhat na rozptýlení ještě víc než moderní technicky vyspělá armáda, sází na vyčerpání odhodlanosti protivníka ve vleklém konfliktu. Průvodním jevem takového konfliktu je široké zapojení civilistů, o které guerrilla usiluje - usiluje o to, aby civilní obyvatelstvo nezůstalo nestranné a muselo se rozhodnout, na kterou stranu se přidá. Často proto se guerrilla například snaží přimět protivníka k plošným represím.
Odpovědět