2.7.2013 13:53:51 Bez_Nicku
Re: Jazykový tábor v zahraničí
Záleží, kolik syn anglicky umí nyní. Tři týdny jsou krátká doba. Když jsem před lety po revoluci jel do USA, tak za tři týdny jsem se rozmluvil bezvadně. Jenže jsem uměl už tehdy v podstatě na úrovni, jaká tehdy stačila na státnici (tu všeobecnou, jiná tehdy nebyla). Občas jsem i v doma s cizinci mluvil, ale nebylo to hladce plynulé. Řekl jsem vše, ale chyběla mi zběhlost ve mluvení, slovní zásobu i gramatiku jsem znal docela dost.
Děti z běžných škol znají ovšem podstatně méně, učí se tempem tak 200 slov za rok a k tomu odpovídající gramatiku. O schopnosti konverzovat si nedělám iluze. Tady je otázka, jestli syn za leta výuky třeba umí těch probraných 1200 slov, a nebo to uměl, když se to probíralo a pamatuje si spíše to poslední učivo. Obvykle to bývá tak, že v hlavě má člověk méně, než v učebnicích, co se naučil. Při malé znalosti schopnost rozmluvit se za tři týdny nebude taková, je to velmi krátká doba.
Další věc, za tři týdny se jde rychle např. rozmluvit. Ale neznamená to, že člověk si tu schopnost trvale udrží. Ztratí právě tu konverzaci, kterou dál nebude praktikovat. Trvaleji může získat určitou sebejistotu. Za tři týdny taky nejde si moc rozšířit slovní zásobu. A i ty naučené věci se rychle zapomenou, pokud se to dál neudržuje.
Jaký to bude mít efekt, to se neodvážím odhadovat. Určitý pozitivní přínos tu bude, jak velký, to je otázka. Další otázka, jak případně získané vědomosti a dovednosti udržet.
Jedna paní, co zná řadu cizích jazyků poslala svoji dvanáctiletou dceru na 3 měsíce do španělska, aby se dcera naučila. Určitou znalost měla před tím. Slibovala si, že za tři měsíce bude plynně mluvit. Efekt byl velmi malý, dcera totiž konverzovala v angličtině, kterou tam dost lidí umělo. Pozitivní přínos bych tu čekal, ale ne asi přehnaný. A zvážil bych, nakolik je to výhodné, tj. uvážil, jak velká to je finanční investice, i když to bude platit někdo jiný. Efektivnější totiž může být platit výuku jazyka na nějaké kvalitní instituci, myslím např. Britskou radu či Bell school ap. Pomaleji získávané totiž v hlavě déle vydrží.
Odpovědět