11.10.2013 16:31:04 Černá kronika
Miliardáři větří drtivé zhroucení trhů a zbavují se akcií
Nezakládám toto téma, abych diskutovala, protože tomu nerozumím. Právě proto bych si tady ráda přečetla názory těch, který se víc orientují. Co to znamená, že se zbavují akcií? Co znamená propad trhu o 90%? Proč to dělají a co by to znamenalo pro nás?
Přestože akciové trhy konečně začaly růst o více než šest procent, několik předních miliardářů se v tichosti začalo zbavovat amerických aktiv. Prodeje z portfolií Warrena Buffetta, Johna Paulsona a George Sororse vedly server Moneynews.com ke spekulaci, že zřejmě věří předpovídanému novému propadu trhů až o 90 procent.
Především Warren Buffett, který patřil k šiřitelům optimismu, si nedávno postěžoval na neuspokojivé výsledky obřích spotřebitelských společností Johnson & Johnson, Procter & Gamble a Kraft Foods. Jeho holdingová společnost Berkshire Hathaway se následně zbavila 19 miliónů akcií Johnson & Johnson a celého podílu v Intelu.
Buffett tak dává najevo, že nevěří v akcie závislé na chování spotřebitelů. S nimi je přitom spojeno 70 procent americké ekonomiky. Navíc Buffett není sám.
Miliardář John Paulson se zbavil 14 miliónů akcií JPMorgan Chase a také celého podílu ve slevovém prodeji Family Dollar a u výrobce spotřebního zboží Sara Lee. A další známý finančník, George Soros, prodal kromě akcií JPMorgan Chase i podíly v Citigroup a Goldman Sachs.
Přitom na trhu se konečně po pěti letech ustálily ceny nemovitostí a někde začaly i růst. A ustálila se i míra nezaměstnanosti. Prodeje velkých akcionářů jsou proto signálem, že ne vše je zcela v pořádku.
Analýza předpovídá drtivý propad
Jedním z motivů je analýza uznávaného ekonoma Robert Wiedemera, která varuje před 90% propadem akciových trhů. Ačkoli se to zdá nepravděpodobné, tentýž Wiedemer s týmem ekonomů předpověděl v roce 2006 kolaps hypotečního trhu, následnou pohromu pro akciové trhy, která téměř potopila Spojené státy. Varovali před bublinami, které se nafoukly. Wiedemer kromě včasné předpovědi nabídl i strategii, která pomohla některým firmám snížit následné ztráty o 40 procent.
Spouštěcí mechanismus nového propadu vidí ve strategii tištění nekrytých peněz ve snaze stimulovat nastartování ekonomiky. Následkem ovšem bude růst inflace, a pokud ta dosáhne 10 procent, povede to podle Wiedemera s matematickou jistotou rychle k novému zhroucení trhů. Proto prý velcí investoři stahují svá aktiva.
Odpovědět