23.1.2014 13:34:49 Hana
Re: Kombinované studium sociální práce
Napíšu jako potenciální zaměstnavatel, neb jsem od fochu, z velké neziskové organizace.
Vystudovaná sociální práce na úrovni Bc. je jistě investice, která se dřív nebo později odrazí v podobě pracovního místa (k velké nebo menší spokojenosti).
Na výběrových řízeních na místo sociálního pracovníka se nám v současné době hlásí zhruba od 30 do 70lidí. Větší polovina jsou lidé, kteří ve středním věku změnili kompletně profesi a s vizí "teď chci pomáhat lidem" vystudují humanitní obor. Jsou to bývalé prodavačky, administratovní pracovnice, zdravotní sestry nebo ženy se všeobecným vzděláním a různorodou praxí.
Obvykle nemají zkušenost se sociální práci a mají jen omezené základy získané ze školy. Byť jistě mají životní zkušenosti, obvykle na výběrku neuspějí, protože se tam vždy objeví někdo, kdo praxi má.
Požadavky na funkci sociálního pracovníka se od přijetí zákona 108/2006 o soc. službách zvýšili a obvykle není čas na dlouhé zaučování a musí naskočit hned.
Trh je sociálními pracovníky přesycen a dotační řízení škrtí sociální služby čím dál více, takže je obvyklé, že se místa slučují, snižují úvazky apod.
Samozřejmě neziskové organizace nejsou jediným možným zaměstanavatelem, ale ve státní sféře a příspěvkých organizacích není situace o moc lepší.
V roce 2007, kdy s platností zákona musely organizace nabrat hromadu sociálních pracovníků, byly žně pro zájemce o práci sociálního pracovníka. VŠ zvyšovaly kapacity na oborech a chrlili absolventy. Ale ty doby jsou pryč.
Neodrazuji od toho studovat sociální práci, stále si myslím, že místo dříve nebo později najdete, ale nebude to tak jednoduché, obzvlášť pokud bydlíte v oblasti, kde pracovních možnostní moc není.
Odpovědět