5.7.2014 19:01:13 Dari79
Re: Co zařídit pro případ mé smrti?
Nečetla jsem, co píšou ostatní.
Já mám pro tento případ v šuplíku, kde jsou papíry, lehce nalezitelný soupis v euroobalu s pojistkama - kde - na čí jméno - číslo účtu, průběžně to doplňuju. Dál se snažím mít v papírech pořádek, takže na "běžné účetnictví" - výpisy atd. mám šanon, kde je to v euroobalech podle jednotlivých druhů.
V tom samém šanonu jsem donedávna na konci měla i závěť, tu už teď nemám, když mám nezletilé dítě jako univerzálního dědice ze zákona, takže jsem tu poslední roztrhala, ale plánuju napsat podle NOZ nové pořízení, hlavně pro případ náhradního dědictví - kdyby jsme se jako třeba s dítětem současně zabili v autě oba dva, tak třeba chci, aby můj dům připadl mé rodině atd.
Co se týče účtů, tak u nás by to byl největší průšvih v pracovní oblasti, jinak s tím problém nemáme.
Muž je na tohle mnohem laxnější, takže v případě jeho smrti bych já ubohá pracně zjišťovala, kde že jaký majetek-účet-pojistku že to má :-( Ale bez peněz bychom nezůstali ani jeden ani druhý, to zas ne.
Jinak - tam, kde je to nutné, může být správce dědictví (můžeš si to napsat i do závěti, kdo to má být), ten správce pak má právo i na přístup k účtům atd., jen musí vše vyúčtovat, podat zprávy atd., takže ten by mohl "zálohově" dědicům vyplácet měsíční apanáž, třeba... (ale jinak by žili z mužovy výplaty, ne?)
také pojistky jdou mimo dědictví, tj. vyplácí se podle podmínek pojišťovny "hned", bez ohledu na ukončení dědického řízení.
Odpovědět