10.11.2014 21:04:51 Černá kronika
Dávky se někdy rodinám vyplatí víc než špatný plat
Tak konečně je to veřejně přiznáno i v médiích.
„Závislost“ na dávkách je možné vidět víc jako důsledek příliš nízkých mezd než příliš štědrého systému.
Přijetí špatně placeného zaměstnání na úrovni minimální mzdy v některých případech vede k tomu, že rodinám poklesnou příjmy. V této situaci se pak lidem vyplatí zůstat bez zaměstnání a pobírat sociální dávky.
Finanční motivace k přijetí zaměstnání je u řady lidí malá a významnou roli v tom hrají nízké mzdy, včetně té minimální. „Studie ukazuje, že v řadě případů osobám, které už tak složitě hledají slušně placenou práci, hrozí po přijetí nízko hodnocené práce i pokles reálných příjmů celých rodin. Přijetí často nejistého zaměstnání pro ně může v dlouhodobém výhledu znamenat riziko,“ říká k výsledkům studie ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.
„Zajímavé je například sledovat, že tříčlenná domácnost s jedním dítětem zůstává v situaci hmotné nouze až do hrubé mzdy ve výši okolo 18 tisíc korun měsíčně, tedy i když budou oba rodiče pracovat za minimální mzdu,“ poukazuje vedoucí expertního oddělení Agentury pro sociální začleňování Alena Zieglerová, která se dlouhodobě zabývá oblastí zaměstnanosti.
Pokud osamělý dospělý, který žije v nájemním bytě, přijme zaměstnání za minimální mzdu a jeho náklady na zaměstnání (dojíždění, pracovní oděv či stravování mimo domov) jsou zároveň ve výši dvou tisíc korun měsíčně, sníží se jeho měsíční příjmy o 115 korun oproti situaci, kdy by zůstal nezaměstnaný.
Stejně tak domácnosti se dvěma dospělými a dvěma dětmi, ve které první dospělý pracuje a druhý vstupuje do zaměstnání za minimální mzdu, se reálný příjem sníží. Pokud jsou měsíční výdaje na zaměstnání a na děti ve výši tří tisíc korun, sníží se měsíční příjem takové rodiny o 731 korun.
„Spíše než důsledek štědrého systému jde o to, že ani zaměstnání na plný úvazek nedostačuje k tomu, aby domácnost pokryla základní výdaje, příjmy domácnosti zaměstnaných se často pohybují pod hranicí absolutní chudoby. Svou roli hraje i nízká úroveň minimální mzdy v České republice, která patří mezi jednu z nejnižších v zemích OECD,“ uvádí jedna z autorek výzkumu Lucie Trlifajová z Multikulturního centra Praha.
http://zpravy.idnes.cz/davky-se-nekdy-vyplati-vic-nez-spatne-placena-prace-f8s-/domaci.aspx?c=A141110_172844_domaci_zt
Odpovědět