16.12.2014 14:51:49 Blank zero
Pád rublu
Rusko vždy bylo nepřátelské vůči Západu, vč. oblastní střední Evropy a vlastně i tzv východní Evropy (Rumunsko, Ukrajina). Pouze za Gorbačova už nešlo utáhnout zbrojení, bylo potřeba zlepšit ekonomiku. To asi bylo ruským motivem při odzbrojovacích smlouvách. Po rozpadu Sovětského svazu se Rusko tvářilo jako demokratická země se zájmem zlepšit vztahy se Západem i ostatním světem. Bohužel, Rusko si vždy ve své mentalitě udržovala silné nepřátelství vůči Západu i bývalým okupovaným zemím. Západ byl naivní a hloupý a vlastně já taky. Rusku pod novým vedením jsem fandil, věřil jsem, že demokracie postupně bude přinášet své plody.
Putin ve skutečnosti je výrazně horší než Gorbačov i Jelcin a asi i než Brežněv. Brežněv nařídil naši okupaci mj. i kvůli silným tlakům sovětských maršálů, jenak mohl dopadnout jako Chruščov. Nemuselo jít zas tak o jeho inciativu, jako spíš jednání pod tlakem. Putin rozhoduje sám, není tu kolektivní vedení partaje, které by ho ohlo odstavit.
Za Brežněva tu navíc byly mezinárodní smlouvy, za Putina tu byly smlouvy jiné, např. Ukrajině se Rusko, USA a Británie zaručily, že za jaderné odzbrojení tuto zemi Rusko nenapadne, nebude vyhrožovat vojenskou silou atd. Pro Rusy jsou smlouvy leda k vydírání oponentů, sami, když nechtějí, tak je smlouva pro ně jen cár papíru, kterým se necítí vázáni.
Západ mě zklamal, na vojenskou intervenci a okupaci a živení konfliktu na východě Ukrajiny neodpověděl ani vojensky, ani vojenskou pomocí. Pouze ekonomické sankce. Jsem ale moc rád, že zabraly. Nebo možná zabrala nízká cena ropy. Ta je daná novou těžkou v USA z břidlic, Saudové chtějí světovou nízkou cenou tu těžku v USA omezit. Jenže na tom nejvíc tratí Rusko. Navzdory siláckým řečem tam potraviny mají drahé, lidi kupují za rubly dolary, takže rubl vůči dolaru silně padl. Ekonomika jde na hubu a já jsem rád. Rusy díky jaderným i dalším zbraním by těžko někdo vojensky porazil. Nebo jen za cenu těžkých ztrát a další světové války. I další zbraně mají výborné a výborně vycvičenou armádu, daleko lépe než za Brežněva.Ekonomické sankce a nízká cena ropy ale likvidují ruskou ekonomiku. To jsem rád, protože takto lze Rusko zlikvidovat jako velmoc. Západ musí vědět, co jsou zač a ekonomicky je nepodporovat. Dlouhodobě to výsledky přinese.
Osmanští Turci byli vojensky velmocí. Myslím, že Turecko neztratilo říši proto, že by prohráli nějakou válku, ale že šlo spíš o ekonomickou prohru. Dnes je Turecko zaostalou korupční zemí, se slabou ekonomikou. Vyzbrojeni jsou na jednu stranu dobře, ale leda na konflik se sousedy. Nejsou rozhodně vojenskou velmocí. Ekonomické sankce asi dokážou i silnou ekonomiku položit. Bez peněz není pak ani na zbrojení, to Rusové už jednou zažili.
Putin místo Brežněva, to je jen náhrada sovětské komunistické totality totalitou nacistickou. Režim dosti podobný Třetí říši. Velmi silná pozice Vůdce a státu, současně kapitalistická fungující ekonomika. V ní ovšem socialistické výdobytky jako nucená práce, pracovní povinnost, sledování osob a další nesvobody. Nacistický systém byl v mnohém efektivnější než ten sovětský, právě v ekonomice, díky ponechání kapitalistického trhu, kde zásahy nelikvidovaly firmy, ale jen diktovaly zájem státu. Prohráli ovšem kvůli Hitlerově velikášství, byl naprostý blázen a výrazně přecenil síly říše. V tomto naopak sověti a dnes Rusko jsou lepší. Umí odhadnout, kde můžou utiskovat či válči a kde se naopak mají stáhnout zpět. Co ovšem neumí je ta ekonomika. Rusové uměli a umí zbrojit a válčit. Neumí ale vyrábět kvalitní a přesné zboží, neumí vyrábět krom zbraní téměř nic. Ty zbraně a s nimi spojené technologie ovládají, ale jinak vyrábět ani řídit ekonomiku neumí. Jejich prosperita byla a je daná jen obrovským nerostným bohatstvím, které drancují a prodávají za dolary.
Proto i fandím novým zdrojům energie. Cokoli sníží naši závislost na ruské či arabské ropě a plynu, to je dobré. Spalování bioodpadu, energie vody, větru, slunečního záření atd. Samozřejmě musí jít o skutečné zdroje, ne o ekologické podvody, to je jiná kapitola.
Hlavní otázka není, jestli budeme mít sociální stát ve smyslu Německa či dokonce skandinávských zemí a nebo tzv. pravicový systém ve stylu USA. Otázka je, jestli budeme svobodnou zemí s orientací na demokratický Západ a nebo jestli budeme ve vleku zájmů Ruska a jeho vládců. Je omyl si myslet, že samotný kapitalismus ve spojení s diktaturou a nacionalismem, zkráceně nacismus, je lepší než tzv. socialismus, který tu byl dříve. V Rusku mají dnes svobodu cestování, kterou za bolševika neměli, nicméně cenzura je dnes tužší než po nástupu Gorbačova. Něco skutečně dnes v Rusku lepší je, jenže nutno brát celkově, posuzovat vše.
Už nevěřím, že Rusko lze demokraticky reformovat. Rusové jsou rozpínaví, mají v krvi, tj. jsou od mala naučeni svou kulturou, aby utlačovali ostatní národy. Nejdřív musí být ekonomicky na dně, pak teprve se bude šance, že dojde k demokratizaci. Pokud ekonomicky půjdou dolů, tak pak nebudou moci ani zbrojit, nebudou moci platit dobře vojáky a vojenská síla a nebezpečnost tu nebude.
Odpovědět