8.4.2015 14:08:29 Filip T.
Re: Čekají USA opět rasové nepokoje
S dovolením, aby se rasistickej motiv nechápal zbytečně zavádějícím způsobem. Berte to jako hypotetickej příklad, nemluvím o tom případu, kterej se tu probírá, prosím.
Rasistickej motiv v naprostý většině případů (ten malej zbytek často bejvaj psychopati) neznamená, že si někdo řekne cosi jako „hurá, můžu si prásknout do negra,“ jakože si to chce užít. Ten rasistickej motiv v praxi mnohem spíš znamená, že se černochům (například, ale i obráceně a vůbec všema směrama) připisujou kolektivní vlastnosti, ale taky, aspoň do určitý míry, kolektivní myšlení, kolektivní motivace. Ruku v ruce s tím se připisuje totéž i vlastní komunitě: docela typický je vidět ve vlastní komunitě dobrý, jakoby svět řádu, v cizí svět chaosu, kterej ten řád ohrožuje, jinýma slovama: bezúhonný a pachatele. Ovšem tím se taky člověk důrazněji identifikuje s řádem proti chaosu, a ruku v ruce s tím je ochotnej přehlížet nebo umenšovat přečiny proti řádu vlastní komunity jako málo podstatný, a zároveň podobně zveličovat přečiny druhý komunity, čímž se odstup zvýrazňuje.
Napohled zcela totožná situace, například při zásahu policisty, se tak může zásadně lišit čistě podle barvy pleti. Pro zasahujícího policistu se subjektivně zvyšuje závažnost situace, nutnost bejt tvrdej se zdá vyšší. Současně se pro toho policistu (například) obrací subjektivní role, místo, aby se obával případnýho postihu za nepřiměřenou tvrdost, může spíš za tu tvrdost očekávat pochvalu. A to proto, že si bezúhonný občany primárně identifikuje například s bílejma a pachatele například s černejma, je tudíž ochráncem vlastní komunity a současně veřejnýho pořádku. Ne náhodou se trefně říká, že zabití člena vlastní komunity je vražda, zabití nepřítele hrdinství – a právě tohle se můžou pro toho policistu (například) obracet ty role, který podle svýho přesvědčení hraje.
Celkově je to teda spojený s tím, že policista vnímá dotyčnýho primárně jako příslušníka rasy, a až sekundárně jako pachatele. Jeho subjektivním vnímáním rasy, a tím určeným subjektivním vnímáním vlastní role ve vzájemným střetnutí je pak určenej i ten pohled na pachatele – například může automaticky předpokládat závažnějšího pachatele, aniž má k tomu jinej důkaz než barvu pleti.
A obecnej problém takovýchhle situaci je ten, že ty rasový (etnický apod.) stereotypy upevňujou. To znamená, že i když šlo například o střelbu na neozbrojenýho nevinnýho, do mysli těch policistů, který maj nějaký rasový předsudky, se to zanáší coby konflikt se střelbou. A ten pak může i je nabádat v podobnejch situacích ke zvýšený opatrnosti, to znamená i preventivně vyšší tvrdosti. Stereotypní vidění s sebou nese velký komunikační bariéry, ty zas ve chvílích konfliktu do situace vnášej dodatečný stereotypy. Například se (potenciálnímu) protivníkovi automaticky připisuje zvýšená agresivita.
Odpovědět