v češtině se na začátku roku opakuje (lehce) hy, chy, kry... ži, ši, či... a trochu víc b/p, d/t... (ryBka, tuŽka, taŠka...), pak jsme se taky lehce zabývali tím, co je věta jednoduchá/souvětí a určovali jsme základní skladební dvojici. To není žádná hrůza.
Někdy na podzim se začínají vyjmenovaná slova a to je největší úkol třetí třídy, je to důležitý a celkem těžký (ne odříkat ty řady, ale správně použít při psaní vět typu Zbyněk umyl a opiloval kobyle kopyta, aby neklopýtala
).
Na jaře, zcela vyčerpáni vyjmenovanými slovy, probrali jsme slovní druhy (umět najít v textu všechny předložky, nebo naopak určit v následující větě všechny slovní druhy). Podstatná jména, slovesa a předložky už umí, teď se mají naučit už všech deset, ale bez těch největších chytáků (že několik je číslovka, že má může být slovesa i zájmeno...)
Po slovních druzích se ještě učí určovat pád, číslo a rod u podstatných jmen a osoba, číslo, čas u sloves (ty pády jsou výživné, zbytek není žádná hrůza).
V matice se na začátku jede násobilka - všichni se ji musí naučit naprosto dokonale, protože se pak celý rok používá ve stále složitějších příkladech (nejen 7 . 8, ale 25 + 3 . 9 nebo 4 . (87 - 79) a tak). Pořád se opakuje počítání se závorkami a priorita operací (nejdřív násobím a dělím, pak sčítám a odčítám). Taky se učí násobení pod sebou, na to je třeba násobilku taky dobře umět, a ještě se probírá velká násobilka (7 . 19 = 7.10 + 7.9), to je násobilka taky potřeba. A ještě dělení se zbytkem, tam je to tak zásadní.
Co se týče sčítání a odčítání, pořád se opakuje + a - do 100 (72 - 56) a rozšiřuje se to do 1000 (720 - 564). Sčítá a odčítá se taky pod sebou.
Kdo umí dobře násobilku a sčítat a odčítat do stovky (zpaměti, rychle), měl by být ok.
V geometrii je nová kružnice a konstrukce trojúhelníku s kružítkem, ale pro průměrně šikovné dítě je to v pohodě. Kružítko je ovšem noční můra různých dysgrafiků, dyspraktiků a tak (a jejich učitelek
)
V prvouce světové strany, kytky, zvířata, člověk... nic hrozného, šikovnějším dvěma třetinám třídy to hádám stačí ze školy, pomalejší třetina se musí doma před písemkou podívat do sešitu (cca 20 min jednou za dva týdny).