20.9.2015 13:38:39 *Hany
Re: Jen pětina imigrantů je ze Sýrie (údaj za 2. čtvrtletí 2015)
Bez emocí? Tak to si vypůjčím kousek blogu - píše to lékař, který momentálně pracuje v Sheffieldu.
"Když jezdím do práce, poslouchám BBC. Dnes ráno tam opět mluvili o migrační krizi na kontinentu. Tak například - jen 20% migrujících jsou Syřané a politika Merkelové ohrožuje Evropu. Proč o tomhle nemluví také česká média?
Dnešní ranní Today, jež moderovala Sarah Montegue, mělo řadu vstupů týkajících se aktuální migrační krize (iPlayer BBC - http://www.bbc.co.uk/programmes/b06bcssy). Naprostý chaos panující ve střední a jižní Evropě prý svědčí o totální akční neschopnosti Evropy jako celku. Každá postižená země je v problému ponechána úplně sama a bez pomoci.
V této souvislosti přítomní komentátoři jednoznačně přiřkli velkou část zodpovědnosti politice Angely Merkelové a jejímu pozvání pro migranty do Německa. Dle nich Merkelová udělala "kolosální historickou chybu" pro budoucnost Evropy. Zcela nerespektovala mezinárodní společenství a udělala jednostranný krok, jehož důsledky vystavily jiné státy obrovskému sociálnímu tlaku a bezpečnostnímu riziku.
Zajímavá fakta zazněla i o skladbě migrujících lidí. Dle posledních údajů Eurostatu tvoří Syřané mezi migrujícími nejpočetnější skupinu, ale i tak jich je jen 20 procent. Naprostá většina migrantů totiž přichází z jiných zemí - Afganistán, Albánie, Pákistán, Bangladéš, Kosovo a řada Afrických zemí. To v přímém vstupu ze Záhřebu potvrdila i reportérka BBC Lucy Williamson. Dle ní navíc i řada Syřanů nepřichází do Evropy z válečných zón, ale z relativně bezpečných oblastí, jako jsou části Damašku, Kypru či Turecka, kde tito lidé donedávna žili a pracovali (mimo uprchlické tábory). Dle přímých svědectví v reportáži se také mnoho lidí za Syřany pouze vydává, používajíce falešné syrské doklady. Když se reportérka těchto lidí ptala, proč tedy vlastně jdou do Evropy, odpověď všech byla jednoznačná - chtějí lepší život, který "dostanou" v Německu a severní Evropě.
Vedle nepříliš promyšlené německé politiky působí britský přístup k migrační vlně daleko racionálněji. Zaprvé - Britové posílili ochranu Eurotunelu ploty a psovody, od pašování přes trajekty se snaží odradit nekompromisním uplatňováním velkých trestů a pokut. Za druhé - Británie jednoznačně odmítla jakékoli kvóty na přerozdělování migrantů. Za třetí - i Británie chce pomoct lidem v nouzi, udělá to však o své vůli a dle svých pravidel a možností. Cameronova vláda se rozhodla, že Británie jako bohatá země přijme v průběhu pěti let 20.000 syrských uprchlíků (což by k velikosti České republiky odpovídalo 3.000 lidí). Dle Britů však nejvíce postižení lidé nejsou ti, kteří jsou schopni migrovat tisíce kilometrů, ale ti, kteří jsou v uprchlických táborech za Syrskými hranicemi. Británie tak bude přijímat jenom lidi z uprchlických táborů, přednostně válečné sirotky a matky s dětmi."
Odpovědět