17.2.2016 9:59:28 Filip T.
Re: Slovo rasa
Jenže samotnej výraz "bílá rasa" se opírá o subjektivní vnímání vzhledu a jeho výklad je silně libovolnej. Tudíž řazení Romů k "bílý rase" může bejt "podstatný" pro někoho, kdo v tomhle libovolným systému Romy k dotyčný "rase" přiřazuje. Pro jinýho je pak stejně "podstatný," že Romové patřej k jiný "rase". Má to víceméně stejnou váhu, opírá se to o přesvědčení.
V uplynulejch cca třiceti letech pokročilo zkoumání lidskejch genů a na základě toho původu lidstva i jednotlivejch populací natolik, že z oněch "ras" opravdu mnoho nezbylo, vlastně hlavně to subjektivní přesvědčení. K tomu navíc v tomhle konkrétním případě přistupuje i to, že Češi i Romové jako skupiny sice bejvaj odlišnější navzájem vůči sobě, než uvnitř vlastní skupiny, nicméně Češi i Romové jsou především společenství kulturní, definovaný kulturníma kritériama a ne genetickejma. Jak Češi, tak Romové jsou ve skutečnosti promíchaný potomci více populací.
Trvat na oněch "rasách" mi fakt připadá jako rozlišování aut podle tří základních barev. Pokud přitom víš, že se jednotlivý auta vyráběj na jinejch kontinentech, a dokonce že patřej k různejm značkám, přestává bejt rozlišování podle barev nosný.
Proto myslím, že je vhodný slovo rasa používat pro záměrně vyšlechtěný populace zvířat, ale ne pro lidský populace, tam je to silně zavádějící.
A nejde o to, jestli je někdo bílej (albín?), či řekněme bledej a malou možností ztmavnout opálením (s malým množstvím pigmentu) anebo snědej, jestli jsou černoši černý nebo ve skutečnosti jen různě hnědý a že "žluťásci" nejsou ve skutečnosti žlutý (pokud nemaj žloutenku), ale taky snědý atd. Je to prostě kategorie, která sloužila k aspoň nějakýmu rozlišování za podmínek, kdy se moc nedalo skutečný biologický příbuzenství rozpoznat; jakmile to možný bylo, zjistilo se, že jde o kategorii, která byla značně nepřesná a zavádějící.
Odpovědět