14.3.2016 12:16:05 Pelíšek
Text interpelací paní Chalánkové na členy vlády
Text interpelací paní Chalánkové na členy vlády
ČESKO, VRAŤME DĚTI RODIČŮM·14. BŘEZEN 2016
TEXT INTERPELACÍ JITKY CHALÁNKOVÉ NA ČLENY VLÁDY (10. BŘEZNA 2016):
Na odpověď mají dotazovaní členové vlády 30 dní.
I. Text písemné interpelace na předsedu vlády Bohuslava Sobotku:
"Vážený pane předsedo vlády,
ve smyslu čl. 53 Ústavy České republiky a podle § 112 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny Vás interpeluji ve věci plnění bodu III. usnesení Poslanecké sněmovny č. 545 ze dne 9. prosince 2014; text usnesení přikládám.
Bod III usnesení z prosince 2014 žádá vládu České republiky, aby požádala vládu Norského království o vysvětlení, proč čeští státní občané Denis a David Michalákovi dál zůstávají v pěstounské péči cizích lidí, norských státních příslušníků, přestože původní důvod pro umístění dětí do pěstounské péče odpadl, a proč od sebe oba sourozenci byli a stále zůstávají odděleni a umístěni v různých pěstounských rodinách.
Vzhledem k tomu, že máme březen roku 2016 a Denis a David Michalákovi dál žijí v různých pěstounských rodinách a paní Michalákové ani jejím právním zástupcům ani přes opakované dotazy norské úřady stále nesdělily důvod, proč podle nich Eva Michaláková není způsobilá vychovávat své děti osobně a proč alespoň nemohou vyrůstat společně v jedné pěstounské rodině, táži se Vás:
1. Zda, kdy a jakou formou vláda České republiky požádala vládu Norského království o vysvětlení, proč čeští státní občané Denis a David Michalákovi dál zůstávají v pěstounské péči cizích lidí, norských státních příslušníků, přestože původní důvod pro umístění dětí do pěstounské péče odpadl, a zda a jakou odpověď vláda České republiky obdržela?
2. Zda, kdy a jakou formou vláda České republiky požádala vládu Norského království o vysvětlení, proč od sebe oba sourozenci byli a stále zůstávají odděleni a umístěni v různých pěstounských rodinách, a zda a jakou odpověď vláda České republiky obdržela?
Připomínám, že každý stát nese podle mezinárodního práva odpovědnost za počínání všech svých státních orgánů, a to i orgánů samosprávných, popř. soukromých subjektů, pokud jim byl svěřen výkon veřejné moci, a odpověď typu, že určité záležitosti spadají do výlučné kompetence obcí či soudů a ústřední norská vláda o nich nemá a ani nesmí mít žádné informace z hlediska mezinárodního práva neobstojí a sama o sobě je projevem zásadní systémové vady.
Tato má interpelace je motivována i zjištěním, že krajská komise pro sociálně-právní ochranu dětí a sociální záležitosti v krajích Buskerud a Vestfold se v září 2015 výše uvedenými otázkami vůbec nezabývala, zabývala se pouze způsobilostí pěstounů, přičemž vyšlo najevo mimo jiné, že obě děti byly svěřeny do péče pěstounům, kteří si od samého počátku přáli děti adoptovat (..." chtěli jsme s manželem adoptovat ještě jedno dítě, třeba z Afriky ..." - pěstounka Davida na otázku, zda mají i další děti) a zejména pěstouni mladšího sourozence se ho nehodlají vzdát a patrně chápou pěstounství pouze jako nezbytný předstupeň adopce. To považuji za alarmující. Navíc se domnívám, že zejména v kraji Buskerud jsou orgány sociálně-právní ochrany dětí zatíženy různými osobními vazbami nad únosnou míru."
II. Text písemné interpelace na ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka:
"Vážený pane ministře,
ve smyslu čl. 53 Ústavy České republiky a podle § 112 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny Vás interpeluji ve věci plnění bodu V. usnesení Poslanecké sněmovny č. 545 ze dne 9. prosince 2014; text usnesení přikládám.
Bod V. usnesení z prosince 2014 doporučuje prezidentu republiky a vládě, aby "iniciovali sjednání mezinárodní smlouvy s Norskem, která by stanovila vzájemnou povinnost obou stran informovat se o všech správních a soudních řízeních týkajících se nezletilých občanů druhé smluvní strany a možnost vstupovat do těchto řízení".
Podle § 6 odst. 3, písm. f) zákona č. 2/1969 Sb., tzv. kompetenčního zákona, Ministerstvo zahraničních věcí "koordinuje a zabezpečuje přípravu, sjednávání a vnitrostátní projednávání mezinárodních smluv a dohod".
Proto se právě Vás jakožto člena vlády pověřeného řízením Ministerstva zahraničních věcí nyní, v březnu 2016 táži:
1. jaké kroky Ministerstvo zahraničních věcí, popř. jím koordinované ostatní ústřední orgány státní správy za účelem sjednání takové smlouvy s Norskem podnikly; a
2. zda zadání obsažené v bodu V. usnesení Poslanecké sněmovny splňuje návrh, který předložil prezident republiky Miloš Zeman? "
III. Text ústní interpelace na ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou:
"Vážená paní ministryně,
v říjnu loňského roku jste veřejnosti prostřednictvím svého tiskového mluvčího oznámila záměr svolat během jarních měsíců tohoto roku setkání ministrů sociálních věcí zemí Visegrádu a společně s nimi projednat společný postoj k Norsku, které zadržuje děti cizí státní příslušnosti. Vzhledem k pokračujícím průtahům ze strany Norska v případu české rodiny Michalákových se proto chci zeptat, zda jste již kolegy v těchto zemích oslovila, kdy a kde toto setkání proběhne a zda navrhnete rozšíření této skupiny o země, kterých se problém odebírání a zadržování dětí s cizím státním příslušenstvím v Norsku týká. Aktuálně především Rumunsko. Takový krok bych považovala ve stávající situaci za logický a správný. V rozšířené podobě se visegrádská skupina sešla nad jinými tématy i v minulosti, např. kvůli energetice. Chci podotknout, že právě teď česká vláda je iniciátorem práce visegrádské skupiny. Děkuji za odpověď.
Doplňující otázka:
"Prezident Zeman navrhl na základě doporučujícího usnesení Poslanecké sněmovny č. 545 smlouvu o spolupráci v soudních a správních řízeních týkajících se dětí s Norskem. Navrhnete partnerům ve Visegrádu, aby na přípravě této smlouvy participovali, popřípadě se sami stali její smluvní stranou? Vážená paní ministryně, mám zde pro vás také k dispozici související monitoring, ve kterém jste se vyjádřila a slíbila, že toto učiníte, co se týká práce ve Visegrádu, a mám zde také doporučující usnesení Poslanecké sněmovny z 9. prosince 2014. Děkuji za odpověď."
Odpovědět