V tomhle "dřív se žilo zdravěji" se musí mluvit konkrétně a vzít v úvahu konkrétní životní styl.
Nedaj se do toho počítat infekce, úrazy, genetický deformace apod. Ať má očkování jakýkoli případný vedlejší následky, kdybysme brali v úvahu infekční onemocnění a dobu před a po zavedení plošnýho očkování, poměr bude jasně ve prospěch doby po. A taky je otázka, co brát jako normu: dneska jsme schopný spoustu věcí léčit, ale je zdravej ten, kdo se průběžně s kdečím (úspěšně) léčí, nebo jenom ten, kdo se léčit nepotřebuje?
Řek bych, že obecně mívala v dřívějších dobách (před masovou urbanizací) většina lidí zdravější trávení a zdravější záda - rozhodně víc než dneska u nás.
Jinak se musí brát v úvahu stravování (nejen skladba, ale taky množství a pravidelnost, a posuzovat to možná víc kvalitativně než kvantitativně), ale třeba taky množství a způsob pravidelnýho pohybu.
Byly asi populace, který se daj brát zdravější než dnešní (neberem-li v úvahu ty infekce ad.), zase strašit tím, jakýho věku se lidi "dřív" dožívali, jakej strašnej podíl dětí hned nebo záhy po narození umíral apod. nemá moc smysl, protože údaje jsou omezený a týkaj se výseků moderní historie lidstva, a musej se zase zasadit do konkrétních souvislostí. Už samotnej fakt, že se dnešní lidstvo vyvinulo, svědčí o tom, že to nemohlo bejt tak strašný, naopak, že běžná populace musela bejt zdravá a dětská úmrtnost relativně nízká.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.