Re: 7 měsíců týralo Norsko děti Bodnariovy a jejich rodinu aneb šikana státní mocí
Grainne,
no vida, už je mi jasné, v čem se lišíme. Pro mě nemá slovo "celek" stejný výklad jako pro tebe. Nikdy jsem se teda nesnažil jej definovat a nedělá mi problém cítit se jako součást celku - rodiny, baráku, biosféry... Chápu slovo "celek" stejně jako "společenství".
V tom úryvku je v navíc hned v další větě použito slovo společnost, takže i proto mi ten celek a společnost v tomhle úryvku splývá.
Googloval jsem "součást", "celek" a "součást celku" a na žádné ostré vymezení jako u tebe jsem nenarazil. Spíš naopak:
http://laitman.cz/2012/05/14/albert-einstein-lidska-bytost-je-soucasti-celku/
https://cs.wikiquote.org/wiki/Lao-c%E2%80%99 (Moudří vynikají, protože vidí sami sebe jako součást celku.)
http://www.fruktarian.cz/florencie-v-noci-vsichni-jsme-soucasti-jednoho-celku
V definici kolektivismu (který je - jak píšeš - dejme tomu leckde překonán)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolektivismus
Kolektivismus (z lat. collectivus, sebraný, shromážděný) je moderní označení pro postoje, postupy a ideologie, které vidí jednotlivého člověka především jako součást nějakého celku (národního, třídního, rasového, náboženského a pod.) a jeho zájmy tedy zásadně podřizují zájmům tohoto celku.
jsem tučně vyznačil předpoklady, které vidím jako nutné pro jeho definici. Bez nich jde IMHO o běžný pohled na život, tj. že člověk někam patří a je fajn, když nedbá jen o svoje blaho, ale i o blaho svého okolí. A zrovna tak chápu ten úryvek, který rozebíráme a tudíž s ním nemám problém (jen bych trochu změnil dvě formulace).
Z tohoto mého příspěvku lze usoudit, že mě tvůj příspěvek zaujal a že jsem dal nějaký čas jeho zkoumání, takže tvé vysvětlování nepřišlo nazmar a děkuji ti za něj.
Odpovědět