13.6.2016 22:25:07 Černá kronika
Nezaměstnaní si už nebudou moci přivydělat
No nevím, jestli je to dobrý nápad. Já jsem měla poměrně dost DPP při evidenci na ÚP, šlo o např. dvoutisícový výdělek jako asistentka pedagoga na DPP, nebo jsem na dvě hodiny denně chodila umývat nádobí. Paní v ulici zase takto ráno pracuje pro Českou poštu roznáší noviny. Kdo dá dneska v takovýchto případech klasický pracovní poměr na pár hodin? I vzhledem k DPČ je DPP daleko častější.
Nezaměstnaní v evidenci úřadu práce už si nebudou smět na dohodu o provedení práce přivydělávat – jedině v klasickém pracovním poměru (částečný úvazek) nebo na dohodu o pracovní činnosti. Z obojího se platí odvody. Stát tak chce z evidence úřadu práce vystrnadit lidi, kteří jsou podle jeho názoru na trhu práce životaschopní.
Možnost přivydělat si využívá průměrně 70 tisíc nezaměstnaných ročně, v 95 procentech přitom pracují na dohodu o provedení práce. Z té se při nízké odměně neplatí odvody. Ale ministerstvo práce zřejmě už letos pravidla zpřísní.
Jde o skupinu uchazečů, která může pracovat, neztratila pracovní návyky je připravena k nástupu do vhodného zaměstnání zprostředkovaného úřadem práce,“ píše se v důvodové zprávě k novele zákona o zaměstnanosti.
Věc se totiž zneužívá. Nezaměstnaní brigádu povinně nahlásí na úřadě a ten je nehoní s hledáním zaměstnání a platí za ně zdravotní pojištění. K oficiálně povolenému přivýdělku (do pěti tisíc měsíčně) dostávají někdy od zaměstnavatele peníze ještě načerno. To se však těžko prokazuje.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/privydelek-na-dohodu-konec-nezamestnani-urad-prace-f8l-/ekonomika.aspx?c=A160612_192642_ekonomika_ale
Odpovědět