18.7.2016 22:24:31 Filip T.
Re: Co potřebuje dítě k cestování po EU za formální náležitosti, jede-li bez rodiče?
Cestování po EU se formálně nebere jako vycestování do zahraničí, neplatí vízovej (ani bezvízovej) režim, ale princip svobody pohybu osob, jedna ze základních svobod EU.
Občan jakýkoli členský země EU se může po celý Unii pohybovat jen s platným osobním dokladem, což je buď pas, nebo občanka. U tý občanky se vyžaduje, aby měla strojově čitelný údaje (takový dva řádečky dole na přední straně, něco jako čárkovej kód), díky čemuž se dá zjistit, jestli není občanka náhodou nahlášená jako ukradená nebo ztracená (pasy to maj automaticky). Strojově čitelný údaje maj všechny občanky vydávaný u nás na standardní dobu (10 let pro plnoletý, 5 pro neplnoletý). Na občanku může jet skutečně každej, i mimino, protože i mimino je občanem danýho státu. Akorát je dobrý případně u malejch dětí zkonzultovat na městským úřadě fotku, protože mohlo dostat vydanou občanku v roce a v pěti letech je sice pořád formálně platná, ale podoba na fotce už dávno neodpovídá.
Platný doklady znamená, že musej bejt platný v době, kdy jste mimo území domovskýho státu. To jest, nevyžaduje se žádná rezerva platnosti, prostě nejpozději o půlnoci toho dne, kdy vám vyprší platnost pasu nebo občanky, byste měli bejt zpátky doma.
Platí to skutečně po celý EU, nezaměňovat se Schengenem, ten jenom znamená zrušení pohraničních kontrol. Svoboda pohybu, zahrnující v praxi i možnost pohybovat se v jinejch zemích EU jenom z občankou, vyplývá z principů EU. Proto můžete na občanku i do Chorvatska, Rumunska a Bulharska, který nejsou v Schengenu.
I pro děti platí svoboda pohybu, není možný ji omezovat ze strany druhýho státu např. vyžadováním svolení rodičů. Taková možnost ale může vyplývat ze zákonů státu, jehož je to dítě občanem, tj. kdyby český předpisy nařizovaly, že bez svolení zákonnejch zástupců nemůže např. dítě mladší 15 let za hranice, můžou ho na základě toho, kdyby to svolení nemělo, odmítnout třeba i chorvatský celníci.
Pokud vím, nic takovýho zavedený nebylo. Je však možný dát dítěti svolení, ve smyslu: my, XX (nacionále) a YY (nacionále), rodiče ditěte ZZ (nacionále) svěřujeme toto dítě osobě VV za účelem strávení dovolené v XYZ v létě 2016, podpisy, místo, datum. Ale víceméně pro klid duše. Hodit se osobě, která tam s ním jede, se může hlavně v případě, že jde o hodně malý dítě (třeba do 3 let), který se někde hypoteticky zaběhne na pláži a někdo ho odvede na policii a osoba-doprovod nemá stejný příjmení atd. Případně se může hodit, aniž bych to chtěl přivolávat, u doktora u nějakýho závažnějšího ošetření, aby lékař věděl, že může doprovodu sdělovat citlivý informace nebo aby věděl, že zastupuje zákonný zástupce...
Český notáři neradi ověřujou podpisy pod textama, kterejm nerozuměj, a nerozuměj většinou ani angličtině. Souhlas rodičů s vycestování v češtině je ovšem v praxi na prd, lepší je v angličtině, němčině, nebo pokud se jede do Chorvatska, samozřejmě v chorvatštině. Proto je pro ověření lepší zajít na Czechpoint, tam nedělaj takový okolky. Anebo si na portálu ministerstva spravedlnosti (www.justice.cz) najít seznam soudních tlumočníků, vybrat ty pro chorvatštinu a požádat ho o úřední překlad (jsou tam i s adresama a telefonama, lze najít třeba nejbližšího). Protože ale souhlas rodičů/zákonnejch zástupců pro vycestování nezletilejch do Chorvatska právně vyžadovanej není, těžko říct, jestli je nutný ho ověřovat - jasně, působí to důvěryhodněji. Ale hlavní je, aby nebyl v češtině, to ověření je až druhotný.
Hezkou dovolenou.
Odpovědět