3.11.2016 10:49:07 Filip T.
Re: Kam o jarních prázdinách, když nelyžujeme?
Čau Monty, chtěl jsem tady na ocásek diskuse připsat Bretaň, ale vidím Bosnu a Hercegovinu! Nevšim jsem si.
Sarajevo už není co bejvalo, to ti potvrdí dva ze tří Sarajevanů (ten zbejvající ze tří je přistěhovalec). Nicméně chápu, že ho nechcete vynechat, je tam navíc určitej standard a zázemí pro vejlety.
Genius loci bych nehledal ani tak ve starým městě, jakkoli se v průvodcích vynáší, jak jsou katolická katedrála, starej pravoslavnej chrám, synagoga a mešita kousek od sebe. Ten skutečnej, mizející genius loci je v rakouský části, někde od tržnice Markale k socialistickýmu obchoďáku: věčnej oheň na paměť partyzánům a Titovi, kavárna a cukrárna Napredak, kterou zrestituoval osvětovej chorvatskej spolek toho jména, knihkupectví Svjetlost (patřící odbornýmu nakladatelství stejnýho jména, něco na způsob naší Academie), malý antikvariátky v paralelních ulicích, kde když něco sháníš a nemaj to, zavolaj „konkurentovi“, ve skutečnosti druhovi ve zbrani, jestli to nemá a pošlou tě tam… Nejlepší pršut koupíš na konci ulice Kotromanića (zhruba od Prezídia k Parlamentu); noční život v Sarajevu nesnese s tím bělehradským moc srovnání, až mám pocit, že to bylo možná lepší za války. Jo, na jídlo je to ve starým městě dobrý, ale zas vocaď pocaď, všechno je to takový načančaný pro turisty.
Takže: chcete letět? Pak musíte do Sarajeva. Počítej, že v kontinentální Bosně bude počasí zhruba jako v Čechách, akorát úplnej sever může bejt asi jako jižní Morava a v Hercegovině bude celkem teplo až teploučko.
Dál: víc města a jejich cvrkot, krajový zvláštnosti atp., nebo různý zajímavý památky, svědkové času, a pokud, tak hlavně c. & k., nebo i jiný období? A pokud c. & k., tak taky český stopy, nebo nejsou podstatný? Památky – jaký? Něco, co se dá prolejzat (starý uličky, hrady), nebo (i) jednotlivý kousky? Nějaká archeologie ano nebo ne? Muzea jsou jasný – nevynechejte Svrzinu kuću v Sarajevu!!! Tam omrkněte třeba starý sprchování.
Aktivity typu koupání syna neberou, znamená to i veškerý fyskulturní, včetně paraglidingu apod.?
Jídlo krajový, různý (co já vím: ryby, pečivo, masný výrobky, gril, polívky…) nebo stačí, aby to bylo dobrý (což obvykle znamená jít kus rovně a zahnout doprava nebo doleva, někdy ani to ne)?
V rozumným dojezdu kolem Sarajeva jsou, řek bych, Mostar, Blagaj, Stolac, Počitelj, Konjic (vše Hercegovina), Kreševo, Fojnica, Travnik, Kraljeva Sutjeska, Vareš a Foča (ta je dost zanedbaná, ale i to má svoje kouzlo místa). Za sebe bych doporučil Kreševo nebo Fojnicu (genius loci už samotnou polohou – i odlohou, starý roubený domečky a šindelový střechy, starý kláštery s knihovnama - možná prohlídka, dejchá z toho stařina, hlavně z Kreševa, ale ve Fojnici je víc objektů, třeba soukromý muzeum, i když kus za městem, nebo tekije súfijských řádů, s jídlem je to o něco horší – malý místa, málo turistů, ale najíš se, to jo, jo a může tam bejt zjara docela frišno); Travnik (známej z Andriće, vezírský město a máš tam i to Rakousko, Uhersko ne, najíš se tam skvěle, výběr slušnej); Mostar samozřejmě, ten asi nechcete vynechat z principu, dá se spojit s Blagajem a Počiteljem nebo jedním z nich, případně Stocem (ten dost utrpěl za války, ale citadela je móc zajímavá). Konjic je malej, akorát je to výchozí místo ke spoustě starejch nekropolí, Sutjeska zajímavá, ale malá a horší spojení než Kreševo a Fojnica (a je to víska, schází jí starej urbánní celek, akorát je tam nejstarší barák ve střední Bosně), Vareš je spíš tak na kouknutí a jako výchozí místo na Sutjesku.
Vzdálenější jsou Jajce (velmi zajímavý, romantický, plný památek od antiky novověk), Banja Luka (ta žije), Tešanj a Maglaj (středně zajímavý, jedno nebo druhý, genia loci to má, o obou menší starý město s původní dispozicí, velká pevnost - větší v Tešnji, v Maglaji za s originál skalníma vězeňskýma kobkama), Doboj, Zvornik, Višegrad (tam je hlavně ten Andrićův most) a konečně Trebinje a Livno (středomořskej genius loci, středně zajímavý, jedno nebo druhý, v obou nějaká ta stará zástavba, veliká tržnice – pchá, kam se hrabou farmářský trhy…, v Trebinji jsou zachovalý hradby a dispozice starýho města + muzeum, v Livnu je zajímavej nukleusek původního města u mlejnů u obří jeskynní vyvěračky a spíš dispozicí než objektama i stará čtvrť, která je děsně v kopci).
Přírodu si užijete cestou z okna autobusu, vyhnout se jí nedá, ale v tom autobuse to má stravitelnou podobu. Kosa se dá kdykoli řešit posezením. Jak píšu výše, kus rovně a zahnout. ;-)
Odpovědět