15.11.2016 22:47:10 iiiiiiiiii
Re: Češky u evropského soudu neuspěly
Pane Kili, nepodařilo se mi otevřít ten odkaz. Zřejmě problém na mém PC. O co šlo?
Mně přišlo zajímavé, že ta maminka, která nemohla rodit doma, také nemohla dát svého syna do školky. Ten chlapeček je zřejmě to miminko, které se narodilo doma?
„Nevzdáváme se, podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu,“ upozornila Šárka Dubská. A pokud ani ten nerozhodne v jejich prospěch, další na řadě bude Evropský soud ve Štrasburku.
Dubská společně se svou kamarádkou považují nepřijetí svých dětí do školky za diskriminační. Všechny podmínky totiž splnily, až na jedinou. Nejsou očkované.
Celý příběh začal už v roce 2014. Tehdy šla Šárka Dubská se svým tříletým synem k zápisu do jilemnické mateřské školy.
„Syna ve školce nepřijali, ne proto, že by nebylo místo, ani proto, že by byl příliš malý. Jediným důvodem bylo, že není očkovaný.
http://liberec.idnes.cz/soud-zamitl-zalobu-proti-skolce-kde-nevzali-neockovane-deti-pl2-/liberec-zpravy.aspx?c=A160511_164822_liberec-zpravy_tm
Evropský soud pro lidská práva zamítl stížnost dvou českých občanek kvůli domácím porodům. Informovala o tom Česká televize. O případu rozhodoval velký senát štrasburského soudu, na který se obrátily stěžovatelky Šárka Dubská a Alexandra Krejzová. Případ se týká svobodné volby místa porodu a práva ženy mít u porodu v domácím prostředí porodní asistentku.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/soud-strasburk-domaci-porody-cesky-d6d-/domaci.aspx?c=A161115_103913_domaci_hro
Paní Dubská se v době svého druhého těhotenství v roce 2010 rozhodla, že chce rodit doma vzhledem k její zkušenosti během porodu prvního dítěte v roce 2007 ve zdravotnickém zařízení, kde na ni byl vyvíjen tlak, aby se podrobila lékařským zákrokům, které si nepřála, a bylo jí nařízeno, aby zůstala v porodnici déle, než chtěla. Když se snažila získat podrobnější informace o domácích porodech, bylo jí řečeno, že česká právní úprava neumožňuje veřejným zdravotním pojišťovnám pokrýt výdaje spojené s domácím porodem a že porodní asistentky mohou poskytovat pomoc při porodu pouze v zařízeních, která mají technické vybavení v souladu se zákonem. Paní Dubská posléze porodila své druhé dítě sama doma v květnu 2011. V únoru 2012 český Ústavní soud odmítl její stížnost, ve které namítala, že jí byla upřena možnost porodit doma za asistence lékařského odborníka.
http://data.idnes.cz/soubory/domaci/46A141211_HV_012_JUDGMENTDUBSKAANDKR.PDF
Odpovědět