Budu ráda, když trochu napíšete, co vám připadá na které učebnici dobré/špatné.
Nedávno jsem se totiž ocitla v situaci, kdy jsem si musela rychle vybrat, podle čeho učit, a moc jsem nevěděla. Stručné nahlédnutí sice může lehce vyvolat určitý dojem, ale víc toho člověk zjistí, až když má s knížkou bližší zkušenost.
Kdysi jsem učila podle Themen a ty mi vyhovovaly, připadalo mi, že jsou krásně logicky vystavěné a promyšlené a krásně "vedou" (pokud člověk nahlédl do metodiky). Vyhovoval mi na začátku ten poslech - jednoduchý dialog, ze kterého se vycházelo, pěkně postupně se to téma rozvíjelo a procvičovalo. Ale to je dávno, třeba bych to dnes viděla jinak, to nemohu vyloučit.
Po delší pauze, kdy jsem neučila, jsem zkusila Schritte. Ty mi nejdřív tak úplně neseděly, ten počáteční příběh s obrázky mi připadá hrozně rozvleklý a nablblý, ale časem jsem si na knížku docela zvykla, připadá mi ucházející, ale úplně nadšená nejsem.
Teď jsem ale nucena učit podle Tangramu a to je pro mne opravdu "za trest". Strašně moc slovíček, strašně moc gramatiky najednou, málo procvičování a času na "zažití", hned v dalším kroku hromada nové gramatiky. Chybí mi jednoduché texty - rozhovory s poslechy, na kterých by šlo procvičovat základní obraty, texty jsou moc složité a těžké se spoustou neznámé slovní zásoby. Autoři jak by se nedokázali rozhodnout pro jeden, dva hlavní obraty a pár potřebných slovíček, pro jistotu jich tam naprali co nejvíc, což není zvládnutelné. Jako lektorce mi ta knížka moc nepomáhá, spíš mi práci komplikuje - musím vybírat, redukovat, pořád být ve střehu, jestli následné cvičení je pro studenty zvládnutelné (občas mne nepříjemně zaskočí, nepočítám ve cvičení s dosud neznámými jevy a tady se to stává...)
Navíc mi připadá učebnice celkem nudná.
Ve všech případech tedy mluvím spíše o začátečnících a mírně pokročilých.
Tak si říkám, kdybych si mohla vybrat, po čem sáhnout...