13.6.2017 1:16:03 Mariana +2
Re: Dělení majetku po rozvodu - společné úvěry - uveďte mne do obrazu
Ano taky myslím že by mohlo být řešení nechat si pozemek a manžel ať si "nechá" zhodnocení bytu. S tím nárokem to tak jednoznačné není, bylo by asi dost složité to prokázat, možná by bylo možné žádat o to aby se vyrovnali tchánovci za to zhodnocení, s tím by asi poradil právník zda možnost je či ne. Ale asi by nebylo moudré to řešit pokud bydlíš v jejich bytě.
Nicméně asi ti jde o tu "lidskou" férovost než jen o právní nároky a v tom případě bych řekla že je fér že ty si necháš něco jiného a on tu investici v bytě. Jak si to po řeší on se svými rodiči je na něm. Nicméně život je složitý, a může se ještě stát leccos.
A že vezmeš hypotéku na sebe děláš velkou službu. I finančně. Třeba si to spočítej. Pokud by jsi to neudělala nebo to prostě z nějakého důvodu nešlo, nemovitost by se musela prodat a hypotéka splatit. Takže je otázka za kolik by se dala prodat a asi by to muselo být rychle, banka nečeká dlouho. A pak jsou tu náklady: daň z převodu nemovitosti, pak možná daň z příjmu (pokud by nebyl nárok na osvobození), možná ještě provize RK. Píšeš že hypotéku máte krátce, takže sankce za předčasné splacení by asi byla značná, počítá se obvykle procento ze zůstatku, dle podmínek konkrétní banky.
No a když se to započte tak jste možná i pěkně v mínusu.
A pak jedna věc je "pouze" splácet, a druhá věc je zda ho TY vyvážeš. A to můžeš až po rozvodu. Jinak to bude mít po celou dobu tu možnou splátku na hrbu také, při každém posuzování úvěru mu to započtou, pokud se s tebou něco stane apod.
Jinak pokud na to příjmy máš, tak s vyvázáním banka nemá důvod dělat problémy. Ale pozor, chystá se razantní změna v podmínkách hypoték, pokud to projde, bude potřeba několikanásobek příjmů než dosud.
Odpovědět