16.6.2017 11:31:20 iiiiiiiiii
Re: Jak byste prchali z hořícího (výškového) domu?
Nejpřísnější zabezpečení musí splňovat i nejvyšší budova v Česku. 111 metrů vysoký brněnský mrakodrap AZ Tower dostavěný před čtyřmi lety.:
V budově jsou i stovky požárních elektrických hlásičů. V případě požáru se přesné místo ihned zobrazí na obrazovce a recepční pak vyhlásí poplach. Evakuace osob je zajištěná únikovými cestami, bočními schodišti, která jsou v celé budově až z třicátého patra. „V zásadě zhruba do pěti minut by měli být všichni venku,“ vysvětlil Zdeněk Ondra.
Do pěti minut by měli být na místě i hasiči. Aby mohli hasiči případný požár hasit i ve vyšším než 10. patře, kam dosáhne požární žebřík, je přímo v budově, ve 28. patře vodní nádrž. Je součástí soukromého apartmánu a běžně majitelům slouží jako bazén. Nikdy nesmí být vypuštěný. „Tato opatření jsou určitě opatření, která zabraňují rozšíření požáru a zrychlují celý zásah,“ řekl mluvčí HZS JMK Jaroslav Mikoška.
--------------------------------
Informace o tom, že požární žebřík dosáhne běžně "jen" do 10. patra by mě klidnou v "obyč" paneláku nenechávala.
Ale nejsem si jistá, kdysi mi kamarádka říkala, že se u nich konal cvičný poplach, zkoušeli evakuaci, kontrolovaly se tehdy prý hasičáky (v té době nefunkční) a značení únikových cest. Ale nevím, jestli se to dělá všude nebo to byla jen aktivita správce domu a SDH.
Odpovědět